A janë të sigurt sapunët për vetulla? Ekspertët thonë se jo

A janë të sigurt sapunët për vetulla? Ekspertët thonë se jo

Truku i stilimit të vetullave është ajo që sugjeron emri: Ju përdorni një brushë dhe një sapun në vend të një produkti të vetullave për të krehur vetullat dhe për t’i mbajtur bë vend. Kështu krijon iluzionin e vetullave më të plota

“Njerëzit e përdorin këtë teknikë sepse është një mënyrë e lirë për të stiluar vetullat, veçanërisht nëse keni qime të trasha dhe të padisiplinuara të vetullave”, thotë Jared Bailey, ekspert për Benefit Cosmetics “Në fakt konsiderohet si një sekret i vjetër i Hollivudit që është përdorur nga artistët e kozmetikës në shesh xhirime dhe foto sesione”.

Por, përkundër popullaritetit të saj, dermatologët thonë se sulmi paraqet rreziqe të caktuara për qimet e vetullave dhe lëkurën tuaj nëse e përdorni sapunin ditë për ditë.

Sipas Sandra Lee,  një dermatologe e njohur si Dr. Pimple Popper çdo lloj sapuni mund të ndikojë negativisht në fytyrën tuaj. “Kjo ndodhë veçanërisht në zonat ku lëkura juaj është më e hollë, si rreth qepallave”, thotë ajo.

Kjo sepse sapuni mund të përmbajë një numër përbërësish irritues, siç është natriumi lauril sulfat, i cili është një agjent shkumëzues që mund të irritojë lëkurën kur nuk lahet me ujë.

Ndërsa Dr. Lee shpjegon se sapuni, në përgjithësi, mund të thahet, duke lejuar që mbetjet të ulen në lëkurë për periudha të gjata kohore paraqesin një kërcënim të pezmatimit të dermatitit të kontaktit. Kjo do të thotë që ju mund të përjetoni një skuqje, acarim, kruarje dhe gunga ose flluska të dukshme, njofton Insajderi.

Një rrezik tjetër me sapunin në vetulla? Mund të jetë e ashpër në qimet e vetullave tuaja.

“Nëse sapuni në brushë është shumë i trashë, ai mund të tërheqë qime, duke boshllëqe”, thotë Bailey.

Qimet e vetullave marrin javë që të rriten përsëri. Basti tuaj më i mirë? Përdorni produkte që janë krijuar posaçërisht për vetullat, thotë ai. Për diçka që do t’ju japë një efekt të ngjashëm me vetullat e sapunit, ai rekomandon të përdorni dyllë të pastër të vetullave, pastaj të stiloni vetullat. /Insajderi.com