Arsyet pse nuk duhet të presim derisa të jemi të uritur për të ngrënë

Arsyet pse nuk duhet të presim derisa të jemi të uritur për të ngrënë

Uria mund të jetë një shenjë e shkëlqyeshme që metabolizmi juaj është ndezur dhe trupi juaj po punon ashtu siç duhet. Megjithatë, ndërsa është e natyrshme, uria nuk duhet të jetë e vetmja shenjë që është koha për ngrënë. Nëse hani vetëm kur keni shumë uri dhe trupi juaj ju kërkon ta shuani, pasojat mund të jenë të tmerrshme, njofton Insajderi.

Uria ndikon në konsumimin e tepërt të ushqimit

Njerëzit që anashkalojnë vaktet ose hanë në mënyrë të parregullt shpesh hanë shumë për të kompensuar ushqimin që u mungon. Trupi i njeriut ka nevojë për ushqim të qëndrueshëm çdo 3-4 orë për të shmangur ngadalësimet e metabolizmin dhe rënien e energjisë. Sa më gjatë të qëndroni pa ushqim, ulet niveli i sheqerit në gjak, duke rezultuar në nevojën për sheqer në ushqim.

Uria nuk ju ndihmon për të humbur peshë.

Shumë njerëz mendojnë nëse po vdesin nga uria, ata po humbin peshë. Ngrënia e shumë pak kalorive shkakton një gjendje emergjence në trupin tuaj, duke bërë që ai të ruajë dhjamin dhe të djegë edhe më pak kalori. Trupi juaj mendon se duhet të kursejë vetveten dhe të ruajë kaloritë për të ardhmen.

Ju keni më pak të ngjarë të bëni zgjedhje të shëndetshme të ushqimit.

Siç theksoi një reklamë e mençur e Snickers, “Nuk jeni vetvetja kur jeni të uritur”, e kur jeni të uritur, ka më shumë të ngjarë të zgjidhni çokollatën e përmendur sesa një ushqim më të lehtë dhe të shëndetshëm.

Uria është e dëmshme për shëndetin tuaj.

Ndikimi i urisë në trup, në planin afatgjatë, mund të jetë shkatërrues, nga ndikimi i shëndetit mendor te rritja e rrezikut të sëmundjeve kronike. Dhe nëse ju ndodh të keni uri, shpesh është e pakëndshme. Disa nga simptomat që shoqërojnë urinë janë:

  • vështirësi në përqendrim
  • një ndjesi brejtjeje në stomak
  • dobësi
  • marramendje
  • të përziera dhe të vjella
  • nervozizëm
  • dhimbje koke
  • gromësira e stomakut
  • probleme me gjumin. /com

Burimi: Bright Side