Besoni apo jo: Këto janë gjërat e shtrenjta që as milionerët nuk mund t’i kenë

Besoni apo jo: Këto janë gjërat e shtrenjta që as milionerët nuk mund t’i kenë

Kur mendoni se dikush ka disa miliona në llogarinë e tyre bankare, atëherë u duket se jeta e këtij personi është si jeta e personit më të pasur në botë, me një pasuri të mundësive të pakufizuara.

Por ka disa gjëra që madje edhe milionerët nuk mund t’i përballojnë. Business Insider ka publikuar një listë të pesë gjërave që janë përtej mundësive dhe milionerëve, domethënë, vetëm multimilionerët shumë të pasur mund t’i kenë.

Superjahti

Po, ju duket se të gjithë të pasurit janë me jaht, por kur bëhet fjalë për superjahtin luksoz, vetëm më të pasurit mund t’i kenë. Kjo pasi me anije të tilla, përveç çmimit fillestar astronomik, ekzistojnë edhe kosto shumë të larta mirëmbajtjeje që vetëm disa mund t’i përballojnë.

Avionë privatë

E njëjta gjë vlen edhe për avionët privatë. Ndërsa mund të duket sikur çdo milioner ka avionin e tij private për të fluturuar kudo në çdo kohë, vetëm ata që janë shumë më të pasur se milionerët mund të përballojnë gjëra të tilla. “Mbajtja e një aeroplani privat nuk është për milionerët. Është për djem me vlerë 50, 60, 100 milionë,” tha Chris Bataglia nga Meridian Aviation.

Klub sportiv

Vetëm më të pasurit mund të lejojnë të bëhen me një klub sportiv të klasës botërore. Për shembull, në vitin 2014 Steve Balmer bleu “LA Clipperse” për një miliard dollarë, transmeton KosovaPress.

Mirëmbajtja e përhershme e shtëpisë

Jo të gjithë milionerët kanë shërbim të përhershëm në shtëpitë e tyre. Ata ndoshta mund të lejojnë disa ndihma rreth shtëpisë, por nuk mund të përballojnë të bëjnë gjithçka tjetër pasi kushton shumë. Një staf me kohë të plotë që do të përfshinte një shef të stafit, një ekip menaxhimi, një kamerier, një asistent, një kuzhinier, një amvise, një dado, një mësues, një shofer dhe një pritës do të kushtonte 1 milion dollarë deri në 2 e gjysmë milionë në vit, pa përfshirë të gjitha përfitimet e punëdhënësit duhej të sigurojë për punonjësit.

Bunkerët për ditën e kiametit

Ju i njihni ata ekscentrikë që po përgatiten për “fundin e botës” duke ndërtuar komplekse të çuditshme dhe bunkerë? Ata duhet të fitojnë shumë para për diçka të tillë. Kohët e fundit Bloomberg shkroi se miliarderët po blenë bunkerë në Zelandën e Re, disa prej të cilave kushtojnë rreth tetë milionë dollarë. Ato janë pak më luksozë dhe kushtojnë deri në 20 milionë dollarë.

Pra, nëse do të vijë ndonjëherë dita e gjykimit dhe këta bunkerë me të vërtetë i shërbejnë një qëllimi – do të ketë vetëm miliarderë dhe pak multimilionerë të mbetur në botë, transmeton KosovaPress.