Bleu një vazo për 29 euro por rezultoi se ka vlerë qindra mijëra

Bleu një vazo për 29 euro por rezultoi se ka vlerë qindra mijëra

Një tas i vogël prej porcelani i blerë për 35 dollarë (29 €) në një shitje në oborrin e Connecticut rezultoi të ishte një objekt kinez i rrallë, i shekullit të 15-të, me vlerë mes 300,000 dhe 500,000 dollarë (248,000 € dhe 414,000 €) që do të dalë në ankand në Sotheby’s, shkruan EuroNews, transmeton Insajderi.

Tasi i bardhë i zbukuruar me vizatime blu kobalt me lule dhe dizajne të tjera ka diametër rreth 16 centimetra. Një entuziast i antikave hasi në të dhe mendoi se mund të ishte diçka e veçantë kur po hidhte një në një shitje oborri në zonën e New Haven vitin e kaluar, sipas Sotheby’s.

Vazoja, një nga vetëm shtatë të tilla të njohura në botë, do të jetë në ankand në Nju Jork në 17 mars si pjesë e Sotheby’s Ankandi i Artit të Rëndësishëm Kinez.

U konfirmua se vazoja ishte nga vitet 1400. Nuk ka teste shkencore, vetëm sytë dhe duart e stërvitura të specialistëve. Tasi ishte shumë i butë në prekje, lustër e saj ishte mëndafshi dhe ngjyra dhe modelet janë të veçantë për periudhën.

U përcaktua se tasi daton që nga fillimi i viteve 1400 gjatë sundimit të perandorit Yongle, sundimtari i tretë i dinastisë Ming, dhe u bë për oborrin Yongle. Gjykata e Yongle dihej që kishte futur në një stil të ri për enët prej porcelani në qytetin e Jingdezhen, dhe tasi është një produkt i Yongle, sipas Sotheby’s. /Insajderi.com