Çfarë ndodhë nëse nuk pastroni rregullisht çarçafët e shtratit tuaj?

Çfarë ndodhë nëse nuk pastroni rregullisht çarçafët e shtratit tuaj?

Ne e kalojmë pjesën më të madhe të jetës sonë (rreth një të tretën) duke fjetur. Dhe ndërsa flemë në shtretërit tanë, materialet e mbetura, të tilla si vaji dhe qelizat e lëkurës dhe papastërtitë, mund të mbesin në çarçafët tanë, duke u akumuluar me kalimin e kohës, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Për të zbuluar se si mund të ndikojnë papastërtitë e akumuluara në shëndetin tuaj, vazhdoni të lexoni.

Shpërthim i akneve dhe lëkurë e irrituar.

A keni vërejtur akne dhe puçrra në lëkurën tuaj? Shanset janë, jastëku juaj është i ndyrë! Përdorimi i përditshëm mund të shkaktojë që lëkura e vdekur, vaji dhe bakteret të ndërtohen dhe të shkaktojnë poret e bllokuara, duke çuar në puçrra.

Lëkura juaj gjithashtu mund të skuqet, për shkak të baktereve të pranishme si Demodex, të cilat janë baktere të pranishme në çarçafë dhe jastëkë.

Alergji të këqija nga bakteret e pluhurit.

A teshtini dhe ju kruhen sytë gjatë natës? Ju mund të vuani nga alergjitë! Shkaqet e alergjive mund të variojnë nga poleni dhe pluhuri te bakteret e pluhurit që jetojnë në çarçafët tuaj. Këto, ndërsa janë mikroskopikë, mund të shkaktojnë raste serioze të alergjive dhe astmës.

Kruarje në lëkurën e kokës.

Mbulesat e ngrohta dhe të lagura të jastëkëve mund të jenë një habitat i shkëlqyeshëm për kërpudhat e njohura si dermatofitet.

Këto kërpudha shkaktojnë njolla, të njohura ndryshe si krimbi i kokës. Ndërsa mund të kërkoni lehtësisht trajtim nga profesionistë të mjekësisë, parandalimi është thelbësor. Për të zvogëluar shanset për të pasur një ndjesi irrituese në kokën tuaj, sigurohuni që të lani jastëkët dhe mbulesat.

Ri-infektimi i syve rozë

Nëse keni pasur konjuktivit, i njohur gjithashtu si syri rozë, çarçafët tuaj gjithashtu kompromentohen. Kjo është për shkak të baktereve të pranishme në shtrat, veçanërisht jastëkëve. Nëse ju ose dikush që ndan një shtrat me ju ka pasur kohët e fundit një episod konjuktiviti, lani çarçafët dhe shtratin me ujë të nxehtë për të zvogëluar shanset e ri-infektimit. /Insajderi.com