Çfarë nuk duhet të bëni para stërvitjes?

Çfarë nuk duhet të bëni para stërvitjes?

Zakonet para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të tmerrshme ose të mahnitshme dhe ju jeni i vetmi që mund të udhëtoni në rrugën e suksesit tuaj. Mund të jetë aq e thjeshtë sa të shmangni pirjen e kafesë ose veshjen e rrobave të duhura.

Sido që të jetë, me rutinën e duhur, trupi juaj do të jetë në gjendje të funksionojë në një nivel më të lartë, duke ju çuar gjithnjë e më pranë qëllimit që keni dëshiruar.

Mos filloni stërvitjen me stomak bosh.

Disa njerëz përdorin një kardio “të shpejtë”, e cila bëhet me stomak bosh. Teoria është që trupi juaj do të ushqehet me yndyrë dhe karbohidrate si energji, e cila mund të ndihmojë në më shumë humbje peshe.

Sidoqoftë, nëse nuk keni ngrënë asgjë disa orë para se të ushtroni, trupi juaj mund të fillojë të përdorë proteina si lëndë djegëse. Kjo do të thotë që ju do të keni më pak proteina që muskujt tuaj të riparohen dhe ndërtohen. Gjithashtu, nëse përqendroheni në përdorimin e yndyrës si burimin tuaj kryesor të energjisë, nuk do të thotë që trupi juaj do të djegë më shumë kalori.

Mos pini shumë ujë para se të ushtroni.

Është e rëndësishme të jeni të hidratuar mirë para një stërvitje, por evitoni pirjen e tepërt të ujit, sepse nëse e bëni, gjaku juaj do të përpiqet të ekuilibrojë nivelet e kripës. Qelizat tuaja mund të fryhen dhe mund të përjetoni simptoma si marramendje, dhimbje, dhe madje të vjella. Më mirë, pini ujë 1 deri në 2 orë para trajnimit dhe 15 minuta para se të filloni.

Mos bëni shtrirje statike.

Para së gjithash, shtrirjet statike mund të zvogëlojnë performancën, duke pasur një efekt negativ në shpejtësinë tuaj të vrapimit, kohën e reagimit dhe prodhimin e forcës. Plus, nëse trupi juaj nuk është ngrohur së pari, mund të çojë në dëmtime të muskujve.

Mos pini kafe.

Kafeina është përbërësi më i zakonshëm në suplementet para stërvitjes. Kjo mund t’ju ndihmojë duke ju siguruar energji për të ushtruar më shumë dhe madje mund të rrisë motivimin dhe përqendrimin, por jo për shumë kohë.

Tretja e tepërt e kafeinës mund të çojë në tkurrje të mbledhura në zorrën e trashë, të cilat mund të rrisin shanset për të pasur një lëvizje të zorrëve. Kjo do të thotë që ju mund ta gjeni veten në tualet gjatë stërvitjes.

Por kjo është vetëm një pjesë e efekteve anësore pasi mund të përjetoni gjithashtu shqetësim, pagjumësi, rrahje të shpejta dhe / ose jonormale të zemrës, ankth, urth dhe presion të lartë të gjakut. /Insajderi.com