Çfarë të hani për një gjumë sa më të rehatshëm dhe të këndshëm?

Çfarë të hani për një gjumë sa më të rehatshëm dhe të këndshëm?

Ka ushqime të zakonshme, si arra të caktuara, që në të vërtetë mund t’ju ndihmojnë të flini më shpejt. Jo vetëm kaq, por ato mund të trajtojnë pagjumësinë dhe t’ju ndihmojnë të keni një gjumë të qetë pa u zgjuar në mes të natës.

Salmoni

Peshku yndyror, dhe veçanërisht salmoni, është i pasur me acide yndyrore omega 3 dhe vitaminë D. Ky kombinim unik besohet të jetë shumë i dobishëm për trajtimin e pagjumësisë. Arsyeja është se këto ndihmojnë në prodhimin e serotoninës, e cila është provuar se nxit gjumin më të lehtë.

Më konkretisht, njerëzit me një mungesë të vitaminës D është zbuluar se janë më të prirur të kenë probleme me gjumin. Dhe salmoni i egër është një nga burimet më të pasura të vitaminës D, ndërsa salmoni i kultivuar është mënyra më pak e dobishme.

Bajamet dhe arra

Bajamet janë të pasura me një substancë të quajtur melatonin. Ato janë gjithashtu të pasura me magnez dhe kalcium, dy minerale që ndihmojnë në relaksimin e muskujve tuaj. Mënyra se si funksionon magnezi është duke zvogëluar inflamacionin që mund të shkaktojë shumë ankth dhe dhimbje tek i sëmuri.

Arrat ofrojnë veti shumë të ngjashme dhe ato gjithashtu përmbajnë triptofan, një aminoacid që shkakton gjumin. Ky acid është zbuluar se ofron ndihmë për pacientët që vuajnë nga pagjumësia e lehtë. Gjithashtu, arrat janë të pasura me acide yndyrore, të cilat rrisin edhe më shumë nivelet e serotoninës, duke ju ndihmuar të bini në gjumë edhe më shpejt.

Çaji bimor

Çaji i kamomilit, në veçanti, përmban doza të larta të flavones dhe apigenin. Nga njëra anë, flavones zvogëlojnë inflamacionin që shkakton një gjumë më të lirë pa stres. Nga ana tjetër, apigenina është një antioksidant i shkëlqyeshëm që ka aftësinë të promovojë përgjumje dhe të zvogëlojë efektet e pagjumësisë. /Insajderi.com