Disa fakte dhe ngjarje që do ju lënë gojëhapur

Disa fakte dhe ngjarje që do ju lënë gojëhapur

Ka shumë gjëra që ndodhin në botë që janë jashtë të paparashikueshmes dhe Bright Side ka mbledhur disa prej tyre, transmeton Insajderi.

Mashtruesit që shitën një pikturë false për 1.7 milion dollarë u paguan me fatura të falsifikuara.

10 Strange Facts That Can Shake Up Your World

Nëse do të kishte një konkurs për çiftin më të pafat të mashtruesve në histori, këta dy burra nga Spanja do ta fitonin atë. Në vitin 2003, ata shitën një pikturë false nga Goya, por në fakt, ajo u pikturua nga një artist spanjoll i quajtur Antonio María Esquivel.

Blerësi, “një sheik i pasur arab” po punonte me një ndërmjetës i cili u kërkoi shitësve një komision prej 300,000 dollarësh. Ishte e çuditshme por mashtruesit nuk dyshuan asgjë dhe i huazuan këto para nga një person që ata e njihnin dhe shkuan për të bërë marrëveshjen.

Fillimisht, burrat do të shisnin pikturën për 4 milionë CHF por ata përfunduan me vetëm 1.7 milion CHF (që është rreth 1.7 milion dollarë). Problemi ishte se paratë ishin false si piktura. Burrat u arrestuan kur u përpoqën të depozitonin paratë në një llogari bankare dhe ndërmjetësi nuk u gjet kurrë.

Në Australi, një episod i “Peppa Pig” u ndalua sepse u mësoi fëmijëve të mos kenë frikë nga merimangat.

10 Strange Facts That Can Shake Up Your World

Një episod mjaft i padëmshëm i kësaj shfaqjeje për fëmijë u ndalua në Australi pasi shumë prindër u ankuan se keq-informoi fëmijët e tyre duke u thënë atyre se nuk kishte asgjë të frikshme për merimangat. Por puna është se në Australi, ka merimanga që janë shumë më të rrezikshme dhe më vdekjeprurëse sesa ato që njerëzit shohin në Evropë dhe Amerikë. Duhet të jeni vërtet të kujdesshëm me to.

Një oficer në Institucionin Korrektues të Luizianës ishte aq i popullarizuar në mesin e të burgosurve sa ata organizuan një aheng për të.

10 Strange Facts That Can Shake Up Your World

Një oficer në Institucionin Korrektues të Luizianës, me emrin John Whitley ishte aq i sjellshëm dhe i drejtë me të burgosurit, sa këta të fundit krijuan shumë simpati për të. Për vitet që John punoi në këtë institucion, ai arriti të ulte sasinë e agresionit, të bënte një sistem shpërblimi për sjelljen e mirë, të ndihmonte të burgosurit arsimoheshin dhe të bënte disa ndryshime serioze.

Për shembull, ishte ideja e tij të linte të burgosurit më të besuar të largoheshin nga burgu për të marrë pjesë në gara sportive dhe ngjarje të tjera. Kështu që nuk ishte për t’u habitur që kur Whitley vendosi të tërhiqej, të burgosurit e tij organizuan një festë lamtumire për nder të tij.

Një kanadez i cili kishte humbur në pyll dëmtoi linjën elektrike në mënyrë që ekuipazhi i mirëmbajtjes ta gjente dhe ta shpëtonte.

10 Strange Facts That Can Shake Up Your World

Një banor i provincës kanadeze, Saskatchewan ishte duke peshkuar në anijen e tij kur një stuhi filloi pikërisht mbi liqen. Anija u zhvendos në një vend me të cilin peshkatari nuk ishte i njohur dhe u bllokua në shkurre.

Njeriu nuk mund ta gjente rrugën për të dalë nga pylli vetë dhe ai nuk e kishte idenë se ku ishte. Ai ishte i dëshpëruar dhe bëri një vendim të pazakontë: ai theu linjën elektrike pranë tij me sëpatë dhe priti që të vinte një helikopter dhe ta shpëtonte.

Dhe kështu u bë, helikopteri arriti dhe e shpëtoi njeriun. Sidoqoftë, ai duhej të paguante një gjobë për dëmin dhe faktin që njerëzve të tjerë u duhej të kalonin 30 orë pa energji. Por jeta është më e rëndësishme, apo jo?

Pub-i më i vjetër në Evropë u hap në vitin 900 në Irlandë.

Inside the Oldest Bar in Ireland | Departures

Pub-i më i vjetër në Evropë ndodhet në Irlandë dhe njihet si “Sean’s Bar”. Është ndërtuar në vitin 900 në Athlone. Në fillim, ishte një ndërtesë e bërë me degë dhe argjilë, por në vitin 1970, ajo u rindërtua. Gjatë rindërtimit, u gjetën shumë monedha të vjetra, disa prej të cilave u dërguan në një muze ndërsa të tjerët u mbajtën në pijetore.

Anija turistike “The World” është një shtëpi e përjetshme për disa.

10 Strange Facts That Can Shake Up Your World

“The World” është një anije udhëtimi me të cilën mund të jetoni. Njerëzit që jetojnë në të kanë kabina dhe apartamente të bollshme dhe të rehatshme. Njerëzit gjithmonë jetojnë në bord (ose vijnë kur të duan) ndërsa anija është në lundrim nëpër botë duke bërë ndalesa 2, 3-ditore në porte të ndryshme.

Çmimi i një apartamenti në anije është mjaft i shtrenjtë me shifra diku nga 2.7 deri në 9.1 milionë dollarë. Por çmimi nuk është problem për ata që gjithmonë kanë dashur të bëjnë një jetë të tillë.

Shumica e kabinave u blenë para se të mbaronte ndërtimi i anijes. Ju mund të merrni miqtë dhe familjen tuaj në bord dhe gjithashtu të merrni dhomat me qira.Mosha mesatare e njerëzve që jetojnë në anije është 64 vjeçare.

Marilyn Monroe kishte një IQ më të lartë se Albert Einstein.

10 Strange Facts That Can Shake Up Your World

Ekzistojnë informacione që tregojnë se Marilyn Monroe kishte një IQ 163-168, ndërsa Albert Einstein kishte 160. Sigurisht, nuk ka asnjë mënyrë për të provuar ose kontrolluar këtë fakt tani por dihet se ajo me të vërtetë ishte një grua inteligjente.

Ajo lexonte shumë dhe kishte interesa të gjera. Një tjetër fakt argëtues është se Albert Einstein dikur i dha asaj fotografinë e tij të nënshkruar e cila ishte vërtet e rëndësishme për të. /Insajderi.com