Disa zakone para gjumit që ju ndihmojnë të humbni peshë

Disa zakone para gjumit që ju ndihmojnë të humbni peshë

Gjatë natës trupi juaj djeg midis 300 dhe 400 kalori, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi. Kjo pothuajse është e barabartë me sasinë e energjisë që ju harxhoni gjatë një vrapimi një orësh.

Ekspertët pohojnë se gjumi cilësor mund të kontribuojë në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike. Nëse doni ta bëni atë të funksionojë, është e rëndësishme t’i përmbaheni zakoneve të caktuara që mund të rrisin metabolizmin tuaj në gjumë.

Mbani të freskët dhomën e gjumit

Ekspertët rekomandojnë mbajtjen e temperaturës së dhomës tuaj të gjumit rreth 18° C gjatë natës për të rritur metabolizmin tuaj. Studimet kanë treguar se një mjedis më i freskët aktivizon qelizat dhjamore ngjyrë bezhë, të cilat janë përgjegjëse për termorregullimin.

Kur flini në një dhomë të ftohtë ose flini lakuriq, trupi juaj fillon të djegë më shumë energji për të ruajtur nxehtësinë. Kjo është arsyeja pse ju vetja ju duket më i dobët në mëngjes.

Pini lëng rrushi.

Lëngu i rrushit ndihmon në djegien e kalorive falë një substance të veçantë të quajtur resveratrol. Shndërron yndyrën e bardhë të keqe në yndyrë bezhë. Kur flini, trupi juaj përdor yndyrën bezhë për t’ju ngrohur.

Kështu një lëng rrushi para se të shkosh në shtrat do shtyjë trupin të heqë qafe yndyrën e tepërt në vend që ta ruajë. Konsumoni lëngje të freskëta për të shmangur marrjen e panevojshme të sheqerit.

Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë.

Një orar i parregulluar i gjumit është i lidhur me shtimin e tepërt të peshës, thonë studimet. Normalisht është hormoni melatonin që na tregon kur të shkojmë në shtrat. Ndihmon gjithashtu në aktivizimin e qelizave yndyrore ngjyrë bezhë që ndihmojnë në djegien e kalorive.

Nëse regjimi juaj është jokonsistent, ju ndërhyni në prodhimin e melatoninës dhe privoni veten nga gjumi cilësor. Si rezultat, ju mund të ndjeheni të lodhur në mëngjes dhe të dëshironi vakte me kalori të larta për të rritur energjinë tuaj.

Nëse doni ta shmangni këtë, shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë.

Mos përdorni pajisje me ekrane para gjumit.

Një rutinë e paqëndrueshme nuk është e vetmja gjë që shqetëson prodhimin e melatoninës. Drita e tepërt nga pajisjet tona është një tjetër arsye që nuk mund të flemë siç duhet.

Është vërtetuar se drita blu nga telefonat tanë inteligjentë vonon prodhimin e melatoninës. Prandaj, ju duhet më shumë kohë për të fjetur dhe zgjoheni të lodhur.

Mundohuni të shmangni këto pajisje për 2 orë para se të shkoni në shtrat dhe vendosni ekranet e tyre në modalitetin e natës.

Pini çaj bimor.

Disa lloje të çajit mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë gjatë natës. Dhe jo, nuk po flasim për çaja diete të dyshimta, të cilat ju premtojnë rezultate magjike brenda një nate.

Çajet natyralë bimorë në të vërtetë mund të përmirësojnë shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme dhe madje edhe t’ju bëjnë më të arsyeshëm. Kanella lufton inflamacionin dhe parandalon fryrjen e stomakut në mëngjes. Peperminti zvogëlon oreksin dhe ju ndihmon të shmangni ushqimin para gjumit. Dhe kamomili përmirëson tretjen dhe relakson nervat tuaja. /Insajderi.com