Doni të humbni peshë? Këto janë ushqimet që duhet t’i përfshini në vaktin e mëngjesit

Doni të humbni peshë? Këto janë ushqimet që duhet t’i përfshini në vaktin e mëngjesit

Humbja e peshës është punë e vështirë. Ekzistojnë disa faktorë në lojë, duke përfshirë llojin e trupit, stilin e jetës, shkallën metabolike, aktivitetin fizik dhe dietën. Cila është arsyeja pse është e rëndësishme të hani ushqime që janë me pak kalori pasi këto mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj për humbje peshe në një mënyrë të shëndetshme.

“Mëngjesi është një nga ushqimet më të rëndësishme të ditës dhe super ushqimet që përmbajnë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore janë një startues i shkëlqyeshëm”, thotë Rohit Shelatkar, VP në Vitabiotics, Fitness & Nutrition Expert, i cili sugjeron ushqimet e mëposhtme për ata që kërkojnë të humbin disa kilogramë.

Bollguri: Bollguri është ushqimi i përsosur për mëngjes sepse i jep trupit tuaj energji të mjaftueshme për t’ju mbajtur gjatë ditës dhe gjithashtu kontrollon nivelin e sheqerit në gjak. Bollguri përmban gjithashtu beta glukan, e cila është një lloj i një fibre të tretshme.

bollgur-1-e1484218499989 – GazetaKNN

Bananet: Ky frut përmban fibra, vitamina dhe minerale. Bananet gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës, Bananet janë gjithashtu një burim i mirë i kaliumit dhe magnezit, të dyja shumë të rëndësishme për zemrën.

Vezët: Vezët janë një tjetër ushqim i shëndetshëm për mëngjes për njerëzit që kërkojnë të humbin peshë. Ato janë të ulëta në kalori dhe të pasura me proteina. Ngrënia e vezëve për mëngjes gjithashtu eliminon nevojën për ushqim mes vakteve, pasi ajo ka fuqinë të na mbajë të ngopur.

Manaferrat: Manaferrat janë të shijshme dhe të mbushura me antioksidantë. Llojet e njohura përfshijnë boronica, mjedrat, luleshtrydhet dhe manaferrat. Ata janë më të ulët në sheqer sesa shumica e frutave, por megjithatë më të larta me fibra.

Why Do We Call Them Berries? - Dictionary.com

Kos ose jogurt: Jogurti përmban një proteinë e cila u jep një avantazh shtesë atyre që kërkojnë të bëhen më të dobët. Proteina është natyrisht e mbushur dhe kërkon më shumë kohë për tu tretur sesa karbohidratet e thjeshta. Konsumoni kos për të kursyer kalori dhe për të shmangur sheqerin e panevojshëm duke zgjedhur kos të thjeshtë dhe frutat e freskëta mund të shtohen në të për ëmbëlsi.

Çaji jeshil: isshtë i mbushur me antioksidantë, ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut, dhe është një burim natyror i energjisë. Konsumohet më së miri pa sheqer. Dikush mund të shtojë limon ose mjaltë nëse kërkohet. /Insajderi.com

health, immunity-boosting foods, nutritional diet, indianexpress.com, indianexpress, amla, honey benefits, amla benefits, turmeric benefits, green tea benefits, spirulina benefits,