Fakte interesante që nuk i dinit për perlat

Fakte interesante që nuk i dinit për perlat

Me siguri i keni parë perla më parë, por ka shumë gjëra që mund të mos i dini për to. Le të shohim disa nga faktet magjepsëse rreth perlave dhe përdorimit të tyre gjatë gjithë historisë.

Perla organike formohet brenda molusqeve të tilla si goca deti dhe midhje kur një pjesë e vogël e rërës futet brenda lëvozhgës së molusqeve. Një substancë me shkëlqim të quajtur ‘sedef’ sekretohet rreth objektit në mënyrë që të mbrojë sipërfaqen e butë të brendshme të krijesës. Ndërsa kokërrza e rërës është e veshur dhe e mbuluar me sedef, formohet një margaritar, njofton Insajderi.

Pavarësisht nëse janë margaritarë të ujërave të ëmbla apo margaritarë të ujërave të kripura, perlat janë unike në atë që ato janë i vetmi gur i çmuar që bëhet nga kafshë të gjalla.

Perlat nuk janë gjithmonë të bardha

Kur fotografojmë një margaritar zakonisht imagjinojmë një perlë të bardhë të ylbertë, por perlat nuk janë gjithmonë një ngjyrë e bardhë. Ato mund të variojnë nga roza në kafe apo edhe të zeza. Çfarë i bën ata me ngjyra të ndryshme? Ngjyra varet nga lloji i molusqeve që i krijuan ato dhe uji në të cilin jetonte ai molusk.

Perlat kanë një histori të gjatë

Perlat janë adhuruar që nga ditët e hershme të civilizimit. Pjesa më e hershme e bizhuterive me perla e zbuluar ndonjëherë u gjet në sarkofagun e një princeshe perse që daton në 520 pes. Kjo margaritar i bukur antik tani është shfaqur në galerinë “Louvre” në Paris, Francë.

Ata ishin shumë të njohur gjatë Perandorisë Romake dhe gratë e pasura në atë kishin bizhuteri dhe veshje të zbukuruara me perla. Legjenda thotë se Kleopatra treti një margaritar në verë dhe e piu atë për të provuar dashurinë e saj për Marc Antony. Një tjetër version i historisë është se ajo fitoi një bast me Marc Antony se nuk mund të krijonte një banket që kushtonte më shumë sesa pasuritë e një vendi.

Një histori tjetër thotë se gjenerali romak Vitellius ishte në gjendje të financonte një fushatë të plotë ushtarake vetëm duke shitur një nga vathët e perlave jashtëzakonisht të çmuara të nënës së tij.

Në kohën Viktoriane dhe Gjeorgjiane perlat shoqëroheshin me zi, sepse simbolizonin lotët. Ato përdoren në stolitë përkujtimore dhe përdoreshin nga të vejat.

Deri më sot perlat janë akoma në modë dhe i shohim në stolitë luksoze të stilistëve nga modelet më me stil në të gjithë botën.

Perlat humbën popullaritetin si shkak i diamanteve

Kur diamantet u zbuluan në fillim të viteve 1700, perlat humbën një pjesë të popullaritetit të tyre. Në atë kohë diamantet ishin më të përballueshëm se perlat, kështu që ato u bënë stoli të zgjedhura. Perlat u përpoqën të konkurronin, por kjo do të thoshte se bëheshin imitime me cilësi të dobët, të cilat ulnin vlerën e tyre. Kishte një rënie në të gjithë botën në blerjen e perlave deri në fund të viteve 1700, kur u zbuluan burime të reja margaritarësh dhe perlat filluan të fitonin përsëri terren.

Perlat e rrumbullakëta janë shumë të rralla

Të gjesh një margaritar të përkryer të rrumbullakët do shumë fat pasi këto perla janë më të rrallat dhe më të vlefshmet. Perlat zakonisht vijnë në tetë forma themelore: gjysmë të rrumbullakëta, të rrumbullakëta, rënie, buton, dardhë, barok, ovale dhe të rrethuara. /Insajderi.com

Burimi: Truly Experiences