Ju pëlqen që ndonjëherë të pini një gotë uiski? Kemi lajme të mira për ju

Ju pëlqen që ndonjëherë të pini një gotë uiski? Kemi lajme të mira për ju

Besoni ose jo, konsumimi i uiski në dozën e duhur mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin tuaj dhe jo vetëm një kokëdhembje në mëngjesin e nesërm.

Uiski merr emrin e tij nga fjala galeishte “uisge beatha”, që do të thotë “ujë i jetës”, kështu që ngrini gotën bëni dolli për këto përfitime shëndetosorë që ka uiski.

Ndihmon në humbjen e peshës

Për shkak se uiski është një pije me pak karbohidrate, e bën atë zgjedhjen e përsosur për këdo që kujdeset për peshën e tyre. Shoqata Amerikane për ushqyerjen klinike publikoi një studim në vitin 1991 që sugjeroi që marrja e moderuar rrit energjinë dhe zvogëlon dëshirën për konsum të sheqerit (saharozës). Nëse po llogaritni kaloritë tuaja, një shishe uiski është 64. Kështu që hiqni dorë nga birra dhe merrni një gotë uiski.

Parandalimi i kancerit

Një tjetër përfitim i madh shëndetësor i uiski është përqendrimi i tij i lartë i acidit ellagik, një antioksidant i fuqishëm që mund të neutralizojë radikalet e lira që shkaktojnë kancer në trupin e njeriut. Uiski thuhet se përmban më shumë antioksidantë sesa verë e kuqe.

Çliron stresin

Me siguri ju keni shkuar në bar pas një javë të keqe në punë për të provuar të harroni problemet tuaja, por ndoshta nuk e dini se një gotë uiski në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni. Efekti barbiturat i alkoolit mund të zvogëlojë stresin, dhe gjithashtu ka veti qetësuese për t’ju ndihmuar të flini nëse jeni duke përjetuar ankth. Kjo është arsyeja pse uiski është një zgjedhje klasike për adhuruesit e alkoolit në të gjithë botën.

Ndihmon tretjen

Uiski është përdorur historikisht si tretës në shumë kultura përgjatë epokave. Nëse keni pasur një vakt të rëndë, një gotë  pas darke mund të jetë vetëm ajo që ju nevojitet për ta përfunduar siç duhet mbrëmjen.

Ndihmon në parandalimin e diabetit

Ndërsa konsumimi i alkoolit nuk rekomandohet për pacientët me diabet, studimet kanë treguar që marrja afatgjatë e moderuar e alkoolit mund të ndihmojë trupin të rregullojë insulinën, e cila mund të zvogëlojë potencialisht rrezikun tuaj për kontraktimin e diabetit tip 2. Sidoqoftë, pirja e rëndë mund të rrisë rrezikun tuaj për diabet e sëmundje.

Zgjatni jetën tuaj

Një studim i vitit 2010 i lëshuar nga Shoqëria e Kërkimeve mbi Alkoolizmin zbuloi se pirja e moderuar në moshën e mesme dhe te të moshuarit e rritur kishin një shkallë të përgjithshme të vdekshmërisë më të ulët sesa ata që ishin konsumues të rëndë të alkoolit dhe ata që nuk pinin. Kështu që ngrini një dolli për jetë të gjatë!

Artikulli nuk ka për qëllim të promovojë alkoolizmin! /Insajderi.com