Kafja, e dëmshme apo jo për gratë shtatzëna?

Kafja, e dëmshme apo jo për gratë shtatzëna?

Po, gratë shtatzëna mund të pinë kafe nëse duan, por duhet pirë me moderim. Lajmi i mirë është që ju nuk keni më nevojë të hiqni dorë nga zakoni juaj për të pirë kafe në kohën ku po pritni fëmijë, njofton Insajderi.

Ndërsa në të kaluarën, gratë shtatzëna këshilloheshin të shmangnin plotësisht kafenë dhe format e tjera të kafeinës, studimi më i ri, më i fundit ka zbuluar se sasitë e moderuara janë të sigurta, për sa kohë që merrni disa masa paraprake.

Sa kafeinë është e sigurt gjatë shtatzënisë?

Udhëzimet aktuale nga Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) dhe ekspertë të tjerë thonë se është e sigurt për gratë shtatzëna të konsumojnë deri në 200 miligram kafeinë në ditë, ose rreth një filxhan kafeje në ditë.

Më shumë se kaq mund të rrisë pak rrezikun e abortit, megjithëse provat ekzistuese nuk janë përfundimtare. Por për shkak se kafeina mund të përshkojë barrierën placentare, shumica e mjekëve rekomandojnë t’i përmbahen kufirit prej 200 miligramësh.

Po sikur të mos jeni adhurues i kafesë – por e doni një filxhan çaji në mëngjes? Sasia e kafeinës për porcion do të ndryshojë nga substanca në substancë, por këtu janë disa udhëzime të përgjithshme:

  • 236 ml kafe: 137 mg
  • 236 ml çaj i përgatitur: 48 mg
  • 236 ml të një pije energjike: 100 mg

Mbani në mend se kafeina gjithashtu gjendet në çokollatë dhe lëngje të gazuara. Dhe ndërsa nuk është e nevojshme të heqësh dorë plotësisht nga kafeina ndërsa je shtatzënë, do të duash të kesh kujdes se sa po konsumon. /Insajderi.com

Burimi: What To Expect