Kjo dietë mund të vonojë zhvillimin e sëmundjes së Parkinsonit deri në 17 vjet

Kjo dietë mund të vonojë zhvillimin e sëmundjes së Parkinsonit deri në 17 vjet
Burimi i fotografisë: Getty

Konsumimi i një dietr mesdhetare lidhet me fillimin e mëvonshëm të sëmundjes e Parkinsonit, ka zbuluar një studim, shkruan Insider, transmeton Insajderi.

Sipas studiuesve në Universitetin e British Columbia, gratë që ndjekin një dietë të stilit mesdhetar – e cila kohët e fundit u emërua dieta më e mirë në botë, dhe jo për herë të parë – mund të vonojë sëmundjen e Parkinsonit deri në 17.4 vjet dhe 8.4 vjet për burrat.

Sëmundja Parkinson është një sëmundje progresive neurodegjenerative që aktualisht nuk ka shërim.

Ndodh kur qelizat në tru ndalojnë së punuari, dhe truri nuk mund të prodhojë atëherë mjaftueshëm hormon dopamine për të kontrolluar trupin, duke çuar në dridhje, muskuj të dëmtuar dhe ngurtësi.

Sipas Parkinson’s UK, është gjendja neurologjike me rritjen më të shpejtë në botë.

Studiuesit studiuan dy dieta: dietat mesdhetare dhe ato MIND, të cilat janë kryesisht të ngjashme, të dyja përqendrohen në perime, ushqime deti, vaj ulliri dhe verë në moderim. /Insajderi.com