Mësoni si ta rritni presionin e ulët pa kafe

Megjithëse sot po flitet për të gjitha rreziqet dhe rëndësinë e kontrollit në kohë dhe trajtimit të presionit të lartë, nuk duhet të harrojmë se edhe presioni i ulët i gjakut mund të jetë po aq i rrezikshëm për shëndetin.

Mësoni si ta rritni presionin e ulët pa kafe

Hipotensioni shkakton dëmin më të madh në tru, pasi ekziston rreziku i mungesës kronike të oksigjenit, e cila mund të rezultojë në goditje.

Nëse tensioni juaj i gjakut është më i ulët se 100/70, mjekët tuaj do të diagnostikojnë hipotension arterial, pra presion të ulët të gjakut.

Faktorët e rrezikut të hipotensionit dhe masat parandaluese

Presioni i ulët i gjakut mund të ketë tre faza:

Presioni 100/70

Presion 90/60

Presion 70/60

Shkalla e parë zakonisht nuk ka komplikime dhe rrallë kërkon trajtim. Sidoqoftë, njerëzit, presioni i të cilëve është vazhdimisht rreth 100/70 duhet të ekzaminohet nga një mjek.

Shkalla e dytë dhe e tretë mund të sjellin me vete pasoja negative të tilla si qarkullimi i kompromentuar cerebral, domethënë furnizimi me gjak dhe oksigjen në tru. Mbani në mend se presioni i ulët i gjakut gjithashtu mund të ketë një rezultat fatal.

Simptomat e presionit të ulët të gjakut

Për shumë njerëz, presioni i ulët është në të vërtetë një simptomë e problemeve të fshehura, veçanërisht nëse paraqitet me simptomat e mëposhtme:

 • marramendje
 • vizion i paqartë
 • të përzier
 • lodhje e pashpjegueshme
 • përqendrimi i dobët
 • gjendja e tronditjes.

Hipotensioni ekstrem mund të jetë gjithashtu një shkas për kushtet e rrezikshme për jetën. Pastaj vjen me simptomat e mëposhtme:

 • Konfuzion dhe pavetëdije e mjedisit
 • Lëkura e ftohtë dhe e zbehtë
 • Frymëmarrje e shpejtë e cekët
 • Puls i dobët ose i përshpejtuar.

Shkaqet e presionit të ulët të gjakut

Presioni i gjakut është presioni në arteriet në momentet e aktivitetit dhe rrahja e rrahjeve të zemrës.

Presioni sistolik (i sipërm) paraqet sasinë e presionit që zemra ushtron në procesin e pompimit të gjakut nëpër arteriet në pjesë të tjera të trupit. Nga ana tjetër, presioni diastolik (i poshtëm) tregon presion në arteriet në pushimin e rrahjeve të zemrës midis rrahjeve.

Këto janë kushtet që më së shpeshti shkaktojnë presion të ulët:

Shtatzënia (sistemi i qarkullimit të gjakut zgjerohet gjatë shtatzënësisë, kështu që presioni mund të jetë më i ulët. Pas lindjes, ai duhet të kthehet në normalitet);

Sëmundja e zemrës (më së shpeshti bradycardia (ritmi i ngadaltë i zemrës), patologjia e valvulave të zemrës, sulmi në zemër …)

Çrregullime endokrine (sëmundja e tiroides, sëmundja e Addison, sheqeri i ulët, diabeti…)

Dehidratimi (çon në marramendje, lodhje, më së sh peshti për shkak të etheve, të vjella, diarre, përdorimi i tepërt i diuretikëve ose aktiviteti fizik intensiv);

Humbja e gjakut (zakonisht si rezultat i dëmtimit ose gjakderdhjes së brendshme. Sasia e gjakut në trup rritet dhe presioni bie ndjeshëm);

Komplikimet për shkak të infeksioneve (Infeksioni hyn në qarkullimin e gjakut dhe mund të shkaktojë rënie të presionit për shkak të tronditjes septike);

Reagimi alergjik (i shkaktuar nga ushqimi, ilaçi, pickimi i insekteve …);

Anafilaksia (reaksion alergjik i rëndë i shoqëruar nga gulçim, kruajtje, ënjtje në fyt dhe një rënie në presionin e gjakut);

Mungesa e vitaminës (mungesa e vitaminës B12 dhe folate parandalon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut të mjaftueshëm, duke shkaktuar hipotension).

Katër mënyra natyrale për të ngritur presionin e gjakut

1. Ushqim i kripur

Një copë peshk i kripur, trangull turshi ose një copë djathë i kripur ësh të një ndihmë e shkëlqyeshme për hipotensionin aktual, pasi kripa, ose kloruri i natriumit, rrit presionin. Sidoqoftë, nuk rekomandohet që të rritet vazhdimisht presioni në këtë mënyrë, pasi që sasi të mëdha kripe ndikojnë negativisht në zemrën dhe veshkat, veçanërisht te të moshuarit

2. Uji

Uji jep vëllim të gjakut dhe bën presion në muret vaskulare. Gjithashtu parandalon dehidratimin e mundshëm.

3. Çorape për kompresim

Zakonisht rekomandohen për ënjtje dhe dhimbje për shkak të venave me variçe. Por, përveç kësaj, këto çorape mjekësore zvogëlojnë vëllimin e gjakut në këmbë, duke rritur presionin në të gjithë rrjedhën e gjakut.

4. Pozicioni i duhur

Nëse uleni, mund të shtrini këmbët. Falë kësaj pozite, vëllimi i gjakut në këmbë rritet dhe presioni në enët e mëdha të gjakut rritet. Ndërsa qëndroni në këmbë, ju mund të mbani këmbët tuaja në formë gërshëre.

Këshilla shtesë

Presioni i ulët mund të rregullohet pa ilaçe, duke prezantuar disa zakone jetese.

 • Pini sa më shumë ujë;
 • Ulja e alkoolit në minimum;
 • Jini aktiv fizikisht, të paktën ecni;
 • Shmangni banjat e nxehta;
 • Ulni dietën tuaj të karbohidrateve në minimum;
 • Konsumoni ëmbël në formë frutash;
 • Hani 4-5 vakte të vogla në vend të tre të rëndave.