Mos u shqetësoni nga efektet anësore të vaksinës – në fakt janë shenjë e mirë

Mos u shqetësoni nga efektet anësore të vaksinës – në fakt janë shenjë e mirë

Me miliona njerëz që vaksinohen çdo ditë, disa janë ankuar për ethe, dridhura dhe shqetësime të tjera që nuk i prisnin.

Mos u frikësoni, thonë mjekët. Efektet anësore mund të jenë provë se sistemi juaj imunitar po funksionon ashtu siç është dashur, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Cilat janë efektet anësore më të zakonshme?

“Llojet e efekteve anësore që ne po shohim janë dhimbje krahu, dhimbje trupi, nganjëherë lodhje, nganjëherë edhe ethe e ulët”, tha Dr. Peter Hotez, një vaksinolog dhe dekan i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në Kolegjin e Mjekësisë Baylor.

Pasi ai mori dozën e tij të dytë të vaksinës Pfizer / BioNTech, “Kisha dridhje të dridhura për disa orë,” tha Hotez.

“Dhe ne e dimë pse ndodh kjo – sepse vaksina është shumë e fuqishme në nxitjen e një përgjigje imune. Kjo është një nga arsyet pse po marrim nivele kaq të larta mbrojtjeje kundër Covid-19”.

Efektet e tjera anësore mund të përfshijnë dhimbje, skuqje ose ënjtje në vendin e injektimit dhe ndoshta dhimbje koke ose të përziera, thanë Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. /Insajderi.com