Ndiheni të etur gjatë gjithë kohës? Kjo mund të jetë arsyeja

Ndiheni të etur gjatë gjithë kohës? Kjo mund të jetë arsyeja

Nëse gjithmonë ndjeheni të etur, mund të jetë një shenjë e një problemi të mundshëm shëndetësor dhe është një arsye e mirë për t’u konsultuar me një mjek.

Diabeti

Etja e pashuar mund të jetë një shenjë e diabetit, thotë Erica Hall, një praktikuese e infermiereve endokrinologjike dhe edukuese e certifikuar e diabetit në Shkollën e Mjekësisë të Johns Hopkins. Kur nivelet e insulinës janë të ulëta, glukoza e sheqerit nuk mund të metabolizohet dhe ajo rritet në rrjedhën tuaj të gjakut, shpjegon Hall. “Veshkat duhet të punojnë jashtë orarit për të filtruar këtë sasi të tepërt të glukozës”, thotë ajo. “Glukoza e tepërt ekskretohet në urinë, por veshkat gjithashtu tërhiqen përgjatë lëngjeve nga indet, gjë që ju bën të dehidratohen. Kur trupi është i dehidratuar, ajo shkakton përgjigjen e etjes”.

Nëse keni diabet, mund të pësoni gjithashtu urinim të shpeshtë, lodhje dhe humbje të papritur të peshës. Por Hall rekomandon të shkoni te një mjek edhe nëse etja është simptoma juaj e vetme.

Dehidratimi

Kjo është vetë shpjeguese. Është gjithashtu, me të vërtetë e zakonshme. Nëse jeni të etur, së pari provoni të pini më shumë. Akademitë Kombëtare të Shkencave, Inxhinierisë dhe Mjekësisë kanë përcaktuar se njerëzit kanë nevojë midis 11.5 deri në 15.5 gota ujë në ditë, dhe ushqimet e pasura me ujë si rrushi ose selino llogariten drejt konsumit tuaj total.

Por moti i nxehtë, stërvitja, pirja e alkoolit dhe të vjellat ose diarreja, të gjitha mund t’ju dehidratojnë, dhe ju bëjnë të keni nevojë për pak më shumë ujë se zakonisht. (Shënim: Mos e teproni me uje. Ekziston diçka e tillë pirja e tepërt e ujit dhe është e rrezikshme).

Goje e thatë

Ju mund të ngatërroni gojë të thatë me etjen e përgjithshme. Plakja, kushtet shëndetësore (përfshirë, siç përmendëm më parë, diabeti), dhe ilaçe të caktuara (të tilla si antihistamina ose marihuana) të gjithë mund të thithin lagështi nga goja juaj. Frymëmarrja përmes gojës tuaj dhe gërhitja gjithashtu mund të kontribuojnë.

Nëse dyshoni se ky është problemi, disa shpëlarës të gojës mund të ndihmojnë me këtë gjendje; ai më i njohur është ndoshta Bioteni. Ekzistojnë edhe disa ilaçe pa recetë që simulojnë prodhimin e pështymës, shton Klinika Mayo. /Insajderi.com

Burimi: Yahoo Life