Nëse do hani patate zgjidhni ato të ëmblat

Nëse do hani patate zgjidhni ato të ëmblat

Patatet dhe patatet e ëmbla mund të kenë një emër, por ato në fakt vijnë nga familje shumë të ndryshme bimësh, shkruan Insider, transmeton Insajderi.

Të dy llojet, patatet dhe patatet e ëmbla janë të pasura me lëndë ushqyese, duke përfshirë shumë vitamina dhe minerale të ndryshme.

Ndërsa të dy llojet e patateve mund të jenë një pjesë e shëndetshme e dietës tuaj, patatet e ëmbla sasi më të lartë të lëndëve ushqyese si vitamina A që mund të ofrojë përfitime shtesë për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Ka shumë ngjashmëri midis patateve dhe patateve të ëmbla. Ato kanë afërsisht të njëjtën sasi kalorish, karbohidratesh dhe proteina – dhe që të dyja janë burime të mira të vitaminës B6, magnezit dhe kaliumit.

Plus, si patatet ashtu edhe patatet e ëmbla përmbajnë niseshte rezistente, një lloj amidoni që tretet më ngadalë dhe ka shumë përfitime shëndetësore.

Akoma, ka disa ndryshime kryesore që i japin avantazh patates së ëmbël kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj. Patatet e ëmbla janë më të ulëta në indeksin glikemik dhe kanë më shumë antioksidantë.

Sidoqoftë, nëse jeni duke kërkuar përfitime shtesë shëndetësore si rregullimi i sheqerit në gjak dhe më shumë vitaminë A dhe antioksidantë, patatet e ëmbla janë zgjedhja ideale mes këtyre dyjave. /Insajderi.com