Nëse mbathni taka çdo ditë, mund të përballeni me këto probleme shëndetësore më vonë në jetë

Nëse mbathni taka çdo ditë, mund të përballeni me këto probleme shëndetësore më vonë në jetë

Taket mund t’ju bëjnë të ndiheni më bukur, por mos harroni se shëndeti vjen i pari, dhe disa centimetra shtesë nën thembrat tuaja mund të shkaktojnë probleme serioze të shëndetit në planin afatgjatë.

Mund të shkaktojnë dhimbje shpine

A e keni vërejtur ndonjëherë veten që përkuleni përpara pasi keni mbajtur taka të larta gjatë gjithë ditës?

Kjo ndodh sepse ju ndjeni nevojën për të liruar presionin në shpinë. Shpina juaj ka një formë të kurbës C në një pozicion normal. Kur mbani take të larta, ju ndryshoni formën e shtyllës kurrizore dhe, me kalimin e kohës, ajo mund të konsumojë kërcin në disqet, nyjet dhe ligamentet tuaja në shpinë.

Po vendosni presion të tepërt në shputat e këmbëve.

Drejtpeshimi juaj natyror shtrembërohet kur mbathni take. Kështu që mund të përjetoni presion shtesë thembrat tuaja që mund të ndikojnë në shpejtësinë e ecjes, gjatësinë e hapit dhe ecjen, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Mund të dëmtoni gjunjët.

Për shkak të momentit të tepërt të rrotullimit të gjurit (forcës së rrotullimit) dhe kompresimit, gjunjët tuaj janë më të prirur të dëmtohen kur mbathni take të larta. “Artriti i konsumimit”, i njohur si artrozë në gju, ndodh shumë më shpesh tek gratë sesa tek burrat, dhe mbathja e takave të larta është një nga arsyet kryesore për këtë.

Mund të ndikojë tek ijët

Nëse mbathni take në përditshmëri, mund të keni dhimbje në ijë më vonë, sipas një studimi. Muskujt e ijëve janë të detyruar të qëndrojnë në një pozicion të përkulur të përkulur, dhe kjo tkurrje e muskujve mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore me kalimin e kohës. /Insajderi.com