Një burrë i shtruar për trajtim për Covid, rrahet për vdekje nga një tjetër pacient

Një burrë i shtruar për trajtim për Covid, rrahet për vdekje nga një tjetër pacient

Një 37-vjeçar i cili dyshohet se përdori një rezervuar oksigjeni për të rrahur për vdekje një pacient tjetër Covid në shtratin e tij në spitalin e Kalifornisë javën e kaluar është akuzuar për vrasje dhe krim të urrejtjes.

Jesse Martinez u mërzit kur 82-vjeçari që ndante dhomën e tij të spitalit filloi të lutej, sipas policisë së Los Angeles.

Martinez më pas dyshohet se kapi një rezervuar oksigjeni dhe rrahu pacientin e moshuar.

Viktima vdiq të nesërmen.

Dyshja, për të cilët policia thotë se nuk e njihnin njëri-tjetrin, po merrnin trajtim për koronavirus në një dhomë me dy persona në Spitalin e Luginës së Antilopës në Lancaster në Kaliforninë e Jugut.

“I dyshuari u mërzit kur viktima filloi të lutet. Ai pastaj e goditi viktimën me një rezervuar oksigjeni,” tha një deklaratë nga policia e Los Anxhelos./Insajderi.com

BBC News