Noti në ujë të ftohtë mund të mbrojë trurin nga demenca

Noti në ujë të ftohtë mund të mbrojë trurin nga demenca

Noti në ujë të ftohtë mund të ndihmojë në shtyrjen e sëmundjeve neuro-degjenerative si demenca, sugjerojnë kërkimet, shkruan The Independent, transmeton Insajderi.

Akademikët në “Universitetin e Kembrixhit” zbuluan se shumë prej notarëve të ujit të ftohtë që monitoruan në “Parliament Hill Lido” në Londër midis viteve 2016 dhe 2018 kishin rritur nivelet e një proteine “shoku nga i ftohti” (RBM3), e cila në një studim i vitit 2015 mbi minjtë tregoi se ofronte mbrojtje kundër fillimit të demencës.

Megjithëse kërkimi është ende në një fazë të hershme, shpresohet se mund të ndihmojë në trajtimin e demencës në të ardhmen.

Giovanna Mallucci, studiuesja kryesore, tha për programin “BBC 4 Radio” se sfidat e radhës janë provimi se proteina vonon demencës dhe më pas të krijohet një ilaç që stimulon prodhimin e saj. /Insajderi.com