Nutricistja shpjegon pse nuk duhet të pini kafe në stomak të zbrazët

Nutricistja shpjegon pse nuk duhet të pini kafe në stomak të zbrazët

Shumë nga ne fillojmë ditën me një gotë kafe në mëngjes.

Mirëpo sipas nutricistes Carlyn Rosenblum, në fakt kjo rutinë ditorë nuk është aspak e shëndetshme, njofton Insajderi.

“Ka disa arsye pse kafja nuk është gjë e mirë në mëngjes, veçanërisht për gratë”, thotë Rosenblum. “Së pari, rrit kortizolin, i cili mund të ndikojë negativisht në ovulacionin, peshën dhe ekuilibrin hormonal”.

I ashtuquajturi hormoni i stresit – i cili, përveç të tjerave, ndihmon në rregullimin e energjisë dhe ju bën të ndiheni vigjilent — luhatet gjatë gjithë ditës, por në përgjithësi është i lartë në mëngjes dhe i ulët në mbrëmje. “Pirja e kafesë së parë në mëngjes, kur kortizoli është i lartë, bllokon prodhimin e hormonit dhe zhvendos kohën e ciklit”, shpjegon Rosenblum. Kjo mund të bëjë që ju të prodhoni kortizol në momentet kur normalisht do të binte (si natën).

“Studimet tregojnë gjithashtu se konsumimi i kafeinës kur kortizoli është i lartë mund të shkaktojë që ju të prodhoni më shumë kortizol”, thotë ajo. “Ndërsa arsyetimi pas kësaj nuk kuptohet plotësisht, një pjesë e arsyes mund të lidhet me ndikimin e kafesë në disa vitamina dhe minerale”.

“Pirja kafesë në mëngjes mund të krijojë probleme shëndetësore të zorrëve”,thotë Rosenblum. Ndërsa rezultatet e studimit janë të përziera se si kafeja ndikon në mikrobin e zorrës suaj (një studim i kohëve të fundit sugjeron se në të vërtetë mund të jetë i dobishëm), ai stimulon prodhimin e acidit në stomak.

Nëse jeni të prirur refleks acidi, ia vlen t’i kushtoni vëmendje simptomave tuaja për të parë nëse kafeja i acaron ato. Rosenblum rekomandon të hahet një mëngjes me ushqime të pasura me kalcium para kafesë.

Kur është koha më e mirë të pimë kafe?

Nëse zgjoheni në një orar relativisht standard, basti juaj më i mirë është t’i bëni vetes një filxhan kafe pas mëngjesit, midis orës 9:30 të mëngjesit dhe mesditës, një dritare kohore kur nivelet e kortizolit tuaj janë zakonisht të ulëta. (Është i lidhur me aktivitetin, kështu që nëse “dita” juaj fillon dukshëm më herët ose më vonë se mesatarja, rregulloni në përputhje me rrethanat.) Në atë pikë, kafeja në të vërtetë do t’ju japë një nxitje të nevojshme, dhe mbrëmje një rënie të mundshme të energjisë. /Insajseri.com

Burimi: PureWow