Përtypja e çamçakëzit ka disa efekte anësore në trupin tuaj

Përtypja e çamçakëzit ka disa efekte anësore në trupin tuaj

Gjatë gjithë historisë, njerëzit kanë përtypur gjithçka: nga rrëshira, dyll parafine deri në Orbit.

Për shembull, 5,000 vjet më parë njerëzit përtypnin copa katrani të lëvores së thuprës. Katrani ka veti antiseptike dhe efekte të tjera medicinale, njësoj si çamçakëzi modern.

Por çfarë efekte ka kjo në trupin tonë? Zbuloni duke lexuar më poshtë.

Ndikon në dhëmbët tuaj.

Çamçakëzi pa sheqer është një vrasës efikas i baktereve. Mbron dhëmbët tuaj nga prishja dhe gingiviti duke shkaktuar pështymë shtesë që pastron acidet dhe mbetjet e ushqimit. Ai gjithashtu forcon smaltin duke aplikuar kalcium dhe fosfat shtesë.

Por nëse çamçakëzi juaj përmban sheqer, ai ka një ndikim negativ në shëndetin e dhëmbëve. Bakteret që jetojnë kavitetin, tretin sheqerin para se të arrijnë stomakun tuaj, duke rezultuar në grumbullimin e pllakave në dhëmbët tuaj. Gjithashtu rrit prishjen e dhëmbëve me kalimin e kohës.

Përmison kujtesën.

Përtypja e çamçakëzi rrit rrahjet e zemrës, rrjedhën e gjakut dhe shpërndarjen e oksigjenit në tru. Një nga efektet pozitive të tij është rritja njohëse që përjetojmë: përmirëson gatishmërinë, përpunimin e mendimit, vendimmarrjen dhe kujtesën.

Për fat të keq, nuk funksionon për një kohë të gjatë – funksionon vetëm nëse përtypni para ose gjatë detyrave veçanërisht sfiduese.

Ndihmon në humbjen e peshës.

Çamçakëzi ndonjëherë mund të na shtypë oreksin. Pasi të përtypin çamçakëz në mëngjes, njerëzit priren të ndjehen më pak të uritur. Është e ëmbël dhe e ulët në kalori, kështu që mund t’ju ndihmojë në shkurtimin e vakteve. Gjithashtu rrit shpenzimet e energjisë, pompon metabolizmin tuaj dhe ju bën të ndjeheni më pak të lodhur pasi të hani.

Por reputacioni i çamçakëzit si një mjet diete mund të jetë mbivlerësuar. Lëvizja e përtypjes dhe pështyma e vazhdueshme mashtrojnë trurin tuaj për të menduar se jeni në të vërtetë të uritur. Dhe çamçakëzi i mentes ju shtyn të kërkoni ushqim të shpejtë, në vend të opsioneve më të shëndetshme si pemët dhe perimet, pasi i bën ato të shijojnë tmerrshëm.

Shkakton probleme në nofull.

Përtypja e vazhdueshme mund të çojë në një çrregullim që prek nyjet e nofullës dhe muskujt përreth tij. Çdo lëvizje e nofullës – ngrënia, qeshja, apo edhe të folurit – shoqërohet me dhimbje të forta që ndonjëherë përhapen në qafë dhe shpatulla.

Rreziku është veçanërisht i lartë nëse përtypni në momente stresi, pasi njerëzit priren të shtrëngojnë dhëmbët në mënyrë të pavetëdijshme kur janë nervozë.

Ndikon në sistemin tretës.

Prodhimi shtesë kur përtypni çamçakëz ndihmon në mënyrë efektive kundër të përzierave të mëngjesit dhe lëvizjes. Disa thonë se funksionon më mirë se ilaçet, duke zvogëluar shanset për të vjella, siklet në bark dhe të përziera po aq shpejt, ndërsa është dukshëm më e lirë dhe më e disponueshme.

Por mjerë për ju nëse keni një stomak të ndjeshëm ose dispepsi. Kur përtypni, gjithnjë gëlltisni gllënjka të vogla ajri dhe mbushni stomakun tuaj me gaz që mund të çojë në fryrje të stomakut. Alkoolet e sheqerit që përdoren shpesh si ëmbëltues veprojnë si pastrues, duke shkaktuar ngërç, dhimbje barku dhe diarre. /Insajderi.com

E rekomanduar: Të gjithë i duam çamçakëzët, po a e dini çka përmbajnë?