Pjeshka ndihmon në forcimin e sistemit tuaj imunitar

Pjeshka ndihmon në forcimin e sistemit tuaj imunitar

Pjeshka përmban shumë ujë, kështu që shtimi i tij në dietën tuaj mund t’ju mbajë të hidratuar – sepse pjeshka përmban 88% ujë, njofton Insajderi.

Ajo që dallon pjeshkën është përmbajtja e saj ushqyese. Pjeshkat janë të ulëta në kalori dhe yndyrë por të pasura me fibra dhe vitamina E dhe K. Një pjeshkë e mesme, ose rreth 5.4 gram, përmban rreth 50 kalori.

Ato përmbajnë antioksidantë dhe vitaminë C, të cilat mbështesin sistemin imunitar duke e mbajtur të fortë indin lidhës në trup. Të dy gjithashtu punojnë për të luftuar infeksionet. Dhe me masa të reja sigurie në fuqi pothuajse kudo, ngrënia e pjeshkave për sistemin imunitar është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Ato gjithashtu ndihmojnë në largimin e radikalëve të lirë në trup që mund të çojnë në infeksione, sipas Universitetit Rutgers. Një studim zbuloi se duhen vetëm rreth 30 minuta që antioksidantët në lëngun e pjeshkës të fillojnë të punojnë për të përdorur oksigjenin për të luftuar bakteret në trup tek burrat e shëndetshëm. Hani pjeshkë për sistemin imunitar dhe për t’ju ndihmuar në mbrojtjen tuaj nga viruset dhe infeksionet, por edhe stomaku juaj do t’ju falënderojë. Ato përmbajnë shumë fibra të shëndetshme që ndihmojnë në tretje, thotë Healthline.

Kur zgjidhni pjeshkën, zgjidhni ato që janë të forta. Ata do të zbuten brenda pak ditësh nëse i lini në banakun e kuzhinës. Sa më i pjekur të jetë fruti, aq më shumë antioksidues përmban. Të zgjedhësh pjeshkë të freskëta, veçanërisht gjatë sezonit nga maji deri në shtator, do të thotë se ato do të kenë më shumë vitamina dhe minerale. Por pjeshkat e konservuara me lëkurë janë një alternativë e mirë gjatë muajve të vjeshtës, dimrit dhe pranverës. /Insajderi.com

Burimi: Eat This