Po vuani nga COVID-19 apo alergjitë sezonale?

Po vuani nga COVID-19 apo alergjitë sezonale?

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Maine po punojnë për t’u siguruar që njerëzit të dinë ndryshimin midis alergjive sezonale dhe COVID-19, shkruan Deseret, transmeton Insajderi.

Epidemiologu i Qendrës Mjekësore të Maine, Dr. August Valenti së fundmi i tha WGME se ekziston një ndryshim midis COVID-19 dhe alergjive. Ai theksoi tre simptoma kryesore për të qenë të vetëdijshëm kur jeni duke u përpjekur të identifikoni ndryshimin.

“Tre simptomat më të mëdha të COVID-19 janë ethe, dridhura dhe kollë e thatë,” tha ai për WGME. “Ne zakonisht nuk shohim ethe ose dridhura nga alergjitë nëse pacienti nuk është i infektuar”.

Ndërkohë, ai tha se njerëzit që vuajnë nga alergjitë zhvillojnë konjuktivit ose sy rozë. Ai tha se kjo është një simptomë e rrallë e COVID-19, sidoqoftë.

Alergji apo COVID-19?

Dr. Lisa Lockerd Maragakis, thotë se njerëzit duhet të konsultohen me mjekët e tyre nëse ndiejnë ndonjë lloj sëmundjeje.

“Për fat të keq, përgjigjja e shkurtër është, nuk mund të dalloni ndryshimin”, thotë ajo. “Nëse vuan nga ndonjë lloj sëmundjeje, gjëja më e mirë për të bërë është të telefononi mjekun tuaj, shpjegoni simptomat tuaja dhe vetë-karantinoheni derisa të dini se çfarë po ndodh.”

“Për shkak se disa simptoma e Coronavirusit janë të ngjashme me ato të bronkitit, ftohjes së zakonshme, gripit dhe virusit sincital të frymëmarrjes (RSV), këtë vit ka të ngjarë që një test të jetë i nevojshëm për të treguar ndryshimin”, shtoi ajo. /Insajderi.com