Pompeii: Zbulohen trupat e një burri të pasur dhe skllavit të tij

Pompeii: Zbulohen trupat e një burri të pasur dhe skllavit të tij

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e dy burrave që vdiqën në shpërthimin vullkanik që shkatërroi qytetin antik romak të Pompeit gati 2,000 vjet më parë.

Njëri ishte një njeri me status të lartë dhe tjetri skllav i tij, thanë zyrtarët në parkun arkeologjik të Pompeit.

Ata “mbase po kërkonin strehim” nga shpërthimi “kur u morën me vete”, shtoi drejtori Massimo Osanna.

Pompei u përfshi nga një shpërthim vullkanik nga mali Vesuvius në vitin 79 pas Krishtit.

Shpërthimi varrosi Pompein në hi, duke ngrirë qytetin dhe banorët e tij në kohë dhe duke e bërë atë një burim të pasur për arkeologët.

Zbulimi i fundit u bë këtë muaj gjatë një gërmimi në një vilë të madhe në periferi të qytetit antik.

Zyrtarët thanë se njeriu i pasur ishte i moshës 30 dhe 40 vjeç. Gjurmët e një manteli të ngrohtë leshi u gjetën nën qafën e tij.

Burri tjetër ishte i moshës midis 18 dhe 23 vjeç. Zyrtarët në vendin arkeologjik thanë se rruazat e shtypura treguan se ai ishte një skllav që bënte punë fizike.

“Ishte një vdekje nga goditja termike, siç demonstrohet gjithashtu nga këmbët dhe duart e tyre të shtrënguara”, u tha z. Osanna gazetarëve.

Ai e përshkroi zbulimin si “një dëshmi të pabesueshme dhe të jashtëzakonshme” të mëngjesit kur ndodhi shpërthimi.

Puna e gërmimit po vazhdon në vendin arkeologjik, të vendosur afër Napolit, por vendi mbetet i mbyllur për turistët për shkak të masave të koronavirusit./Insajderi.com

BBC news