Pse orizi i mban më rinorë japonezët?

Pse orizi i mban më rinorë japonezët?

Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin shumë oriz, sepse shumica e tij ishte e rezervuar për fisnikërinë, dhe fermerët japonezë madje përdornin oriz për të paguar taksat e tyre. Sot, nuk mund ta imagjinojmë kuzhinën japoneze pa petë orizi, sushi ose oriz ngjitës me vezë të skuqura që tani zë vend edhe në raftet e kuzhinës sonë. Dhe nuk është vetëm një pjatë e dytë ose një shoqërues, në fakt, një tas i shëndetshëm me oriz mund t’i bëjë mirë trupit tuaj në shumë mënyra të habitshme.

Nëse keni qenë në një përpjekje për të humbur peshë për mjaft kohë, një pjatë oriz mund të jetë pikërisht ajo që ka urdhëruar mjeku. Për shkak se orizi është me pak yndyrë dhe natrium dhe me shumë fibra, mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për dietën tuaj të humbjes së peshës.

Është vërtetuar se njerëzit që hanë oriz kafe peshojnë më pak dhe kanë shanse më të ulëta për të shtuar peshë shtesë. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për orizin e bardhë, mund të jetë më pak efektiv kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Gratë japoneze përdorin ujë orizi për ta mbajtur lëkurën të butë dhe rinore. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe madje mund të zbutë rrudhat ekzistuese.

Të hani oriz rregullisht është një mënyrë natyrale dhe e shijshme për të përmirësuar shëndetin e zemrës suaj. Për shkak se është një anti-inflamator natyral, parandalon krijimin e pllakave brenda enëve të gjakut dhe ul rreziqet tuaja për gjendje të caktuara të zemrës, si sulmet në zemër ose goditjet në tru. Orizi është gjithashtu i pasur me flavonoide që janë provuar se luftojnë sëmundje të ndryshme të zemrës.

Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kafe, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i lartë në proteina. Zgjedhja e orizit kafe ju jep një ndjenjë të ngopjes, dhe ngrënia e vetëm 200 gramëve oriz në ditë mund t’ju ndihmojë të mbështesni një nivel të shëndetshëm të sheqerit në gjak. /Insajderi.com