Ridefinim i bukurisë – gratë po ndajnë fotografi të trupave pas lindjes

Ridefinim i bukurisë – gratë po ndajnë fotografi të trupave pas lindjes

Trupi juaj ka shumë punë për të bërë në javët pas lindjes: duke u rikuperuar nga puna e vështirë e lindjes, duke shëruar çdo lot ose ind të mavijosur dhe duke filluar prodhimin e qumështit.

Do të duhet kohë që trupi juaj të kthehet në gjendjen e tij jo shtatzënë – e thënë të gjitha këto, ka shumë gra që nuk ndihen rehat me ndryshimet e trupit pas lindjes.

“Buzzfeed” ka kërkuar nga komuniteti i tyre i lexuesve të ndajnë fotot e tyre të pas-lindjes, në formën e tyre më të sinqertë, njerëzore dhe të bukur, njofton Insajderi.

“Kjo ishte pesë ditë pas lindjes me foshnjën time të katërt në gjashtë vjet. Vogëlushi im u detyrua të kthehej në spital për shkak të verdhëzës dhe unë e urreja trupin tim sepse e ndieja se kishte dështuar. Emocionet e mia ishin të shpërndara, nuk po prodhoja qumësht, dhe qaja gjatë gjithë kohës… “

Postpartum selfie in mirror.

 

“Kjo foto u shkrep vetëm disa orë pas lindjes – e vërtetë dhe e papërpunuar. Mbathje rrjetë, mburoja të thithkave dhe rrathë të errët nën sytë e mi. Kjo nuk ka kthim. Dhe unë jam në rregull me këtë. Ky trup lindi gjashtë fëmijë…”

 

“Interneti na bënë të besojmë se gratë lindin dhe veshin menjëherë xhinset e tyre të vjetra. E vërteta është se kështu duken shumica e grave pas lindjes. Kjo është dy javë pas lindjes – kontraktimet e mitrës, barku i fryrë dhe hiper-pigmentimi. E dini çfarë? Ti je edhe më e bukur mama…”

 

“…Thjesht dije që ti je ‘Wonder woman’. Mos lejoni që askush tjetër t’ju bëjë të ndiheni ndryshe”.

“Kur isha më e re, shikoja barkun e nënës sime plot strija – dhe e pyesja pse të është bërë kështu. Nuk e kuptoja aso kohe gjithë sakrificën dhe forcën që ajo kishte për të duruar një shtatzëni të shëndetshme, të ndjekur nga një shtatzëni molar kanceroze, e ndjekur nga një shtatzëni ‘mrekulli’.  Unë nuk e kuptova se, për të, këto shenja përfaqësonin fëmijët e saj – dy dhuratat e saj. Kur pashë pasqyrën dhe pashë barkun tim pasi linda dy foshnjat e mia kuptova se barku im është si i saji. Është plot strija që shënojnë dy nga periudhat më të bukura të jetës sime”.

Mom and daughter postpartum photo.

 

“Mbeta shtatzënë me djalin tim në moshën 20 vjeçare. Unë nuk dija shumë për shtatzëninë, kështu që fillova të lexoja libra dhe të shikoja artikuj në internet. Shtatzënia dhe lindja ishin të dyja rutinë, dhe unë bëra gjithçka që të isha sa më e shëndetshme për foshnjën time. Por, askush nuk më paralajmëroi për pjesën e pas lindjes. Nuk dukesha më si më parë; kisha peshë të tepërt dhe strija. Nuk pashë trupa që dukeshin si të mitë dhe fillova të ndjeja turp. Jam turpëruar me strijat dhe lëkurën e lëshuar të barkut për rreth 15 vjet – edhe pasi kam humbur peshë, kam lindur një djalë të dytë dhe kam humbur përsëri peshë. Derisa fillova udhëtimin tim shërues të yogas dhe meditimin që mësova të ndaloj së ndëshkuari veten dhe të përqafoj atë që jam…”

 

“Kjo ishte 24 orë pas lindjes. Ajo që nuk e dija kur bëra foton është se djali im do të shtrihej së shpejti në kujdes intensiv në mes të pandemisë. Ai u bë më mirë dhe u kthye në shtëpi. Unë jam ende duke marrë terapi për ankthin dhe depresionin pas lindjes, por unë e dua djalin tim me tërë qenien time dhe do ta bëja të gjithën përsëri për të”.

Mirror selfie of mom in bra.

 

“Unë jam duke mësuar të dua tatuazhet e mia të reja të lindjes. Kam qenë gjithmonë një atlete me një trup të tonifikuar dhe tani trupi im është i lakuar dhe i plotë. Krijoi një djalë të vogël të bukur dhe të përsosur që ia vlente çdo shenjë”.

Photo of stretch marks.

 

“Kjo jam unë katër ditë pasi pata një operacion urgjent cezarian. Një vit ka kaluar dhe barku im është ende si një qese. Është ‘qesja ime Remy’ – nuk mund ta urrej sepse vogëlushi im jetoi aty”. /Insajderi.com

Photo of mom holding her baby.