Shenja fizike që tregojnë se keni probleme me zemër

Shenja fizike që tregojnë se keni probleme me zemër

Si burrat ashtu edhe gratë preken nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsyeve të ndryshme që lidhen me një mënyrë jetese të caktuar. Sidoqoftë, ka shumë shenja dhe paralajmërime që na informojnë për probleme në zemër, për të cilat duhet të jemi më shumë se të vetëdijshëm.

Shenjat e mëposhtme, janë ato më të zakonshmet që tregojnë se zemra juaj nuk është aq e shëndetshme, njofton Insajderi.

Dhimbje që përhapet në krah.

Shumë burra përjetojnë dhimbje në krahun e majtë, ndërsa gratë përjetojnë të njëjtën dhimbje në njërën ose në të dy krahët. Disa gra kanë thënë gjithashtu se kanë përjetuar një dhimbje të pazakontë në bërryl para se të kishin një sulm në zemër. Kjo ndodh sepse dhimbja nga zemra juaj udhëton në palcën kurrizore, ku shumë nerva të trupit tuaj janë të lidhura dhe truri juaj hutohet dhe mendon se krahu juaj ka dhimbje reale kur nuk është kështu.

Kollitja nuk pushon.

Kollitja mund të rrjedh nga çështje të ndryshme dhe gjithashtu mund të jetë një shenjë e sëmundjes kardiovaskulare. Kollitja e vazhdueshme që prodhon një lëng rozë që përmban gjak është shumë e zakonshme për problemet e zemrës.

Nivele ekstreme dhe të pazakonta të ankthit.

Disa studime kanë treguar se njerëzit që vuajnë nga ankthi ekstrem shumë herët në jetën e tyre janë të prirur për sëmundje të zemrës. Ankthi mund të shkaktohet ose nga një mënyrë jetese shumë stresuese ose çrregullime të ndryshme duke përfshirë çrregullimin e panikut dhe ankthin fobik. Disa nga efektet e ankthit në zemrën tuaj përfshijnë takikardi, presion të lartë të gjakut dhe rënie të rrahjeve të zemrës.

Ënjtje në shputa, nyje dhe këmbë.

Kur zemra juaj nuk po pompon mirë, lëngu nga enët e gjakut rrjedh në indet përreth dhe këmbët dhe këmbët tuaja janë vendet më të zakonshme të fryrjes thjesht për shkak të gravitetit. Kjo quhet edemë periferike dhe shumë njerëz që e kanë nuk kanë sëmundje të zemrës. Por akoma, është një simptomë shumë e zakonshme në mesin e pacientëve me sëmundje të zemrës dhe duhet t’i kushtoni vëmendje të madhe.

Mungesa e oreksit.

Shumë pacientë që vuajnë nga sëmundje të zemrës tregojnë mungesë oreksi edhe nëse kanë ngrënë vetëm disa kafshata. Arsyeja për këtë është një grumbullim i lëngjeve rreth mëlçisë dhe zorrëve që ndërhyjnë në tretjen e duhur. Këto simptoma zakonisht ndiqen nga dhimbje barku dhe nëse i përjetoni të gjitha së bashku, duhet të vizitoni mjekun tuaj menjëherë. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side