Shenjat që tregojnë se po lani flokët më shpesh se që duhet

Shenjat që tregojnë se po lani flokët më shpesh se që duhet

Mund të duket se larja e flokëve shpesh i mban ato të pastër dhe të shëndetshëm, në fakt është e kundërta. Dhe nëse filloni të vëreni që flokët tuaja nuk duken më së miri, kjo mund të tregojë se orari juaj i larjes është shumë intensiv.

Vini re më shumë rënie të flokëve se zakonisht.

Ndërsa është krejt normale të humbasësh pak flokë në dush, larja e shpeshtë dhe përdorimi i tepërt i shampos mund të ndikojë në rritjen e tij dhe përfundimisht mund të çojë në rënie, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Larja me shampo heq shumë shpesh vajrat natyralë të prodhuar nga skalpi juaj, duke ndikuar në mikrobiomën e tij. Kur skalpi juaj nuk është në ekuilibër, parandalon rritjen e flokëve të reja, i bën flokët tuaja më të brishta dhe mund të rezultojë në humbje të flokëve. Për të mbajtur në ekuilibër mikrobiomën e kokës suaj, rekomandohet të përdorni shampo të butë dhe pa sulfate.

Vëreni shumë maje të çara.

Prerja e rregullt e flokëve mund t’ju ndihmojë të mirëmbani majat e cara, por zakoni i larjes së flokëve çdo ditë mund të jetë sabotim i efekteve të mira të prerjes tuaj të flokëve. Flokët e lagur janë tepër të brishtë dhe të prirur për tu thyer, kështu që sa më shumë që t’i lani, aq më shumë shanse ka që majat tuaja të ndahen.

Flokët tuaj duken më të yndyrshme se zakonisht.

Megjithëse shampoja supozohet se i lë flokët tuaj të pastër, ajo në fakt mund ta bëjë atë më të yndyrshëm. Kur lani flokët shumë shpesh, kjo bën që skalpi juaj të mbi-prodhojë vaj për t’u hidratuar.

Larja e flokëve tuaj më rrallë është në fakt një çelës për ta mbajtur atë të pastër për më gjatë, dhe ju mund të stërvitni gjëndrat tuaja të vajit për të prodhuar më pak vaj duke pritur gradualisht më gjatë midis larjeve të flokëve.

Flokët tuaj duken më pak të shkëlqyeshëm.

Nëse filloni të vini re se flokët tuaj duken tepër të thatë dhe kanë humbur shkëlqimin e tyre, ka shumë mundësi që të ketë nevojë për pushim nga larja.

Një mungesë e vazhdueshme lagështie mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj, duke i lënë ato pa shkëlqim. /Insajderi.com