Si filxhani, kartat dhe qiriu i çajit janë çelësi për humbjen më të shpejtë të peshës

Si filxhani, kartat dhe qiriu i çajit janë çelësi për humbjen më të shpejtë të peshës

Humbja e peshës mund të duket si një arritje e pamundur.

Por a e dini se artikujt e përditshëm – përfshirë një kartë krediti, telefon dhe qiri të verës – mund t’ju ndihmojnë me udhëtimin tuaj?

Ne shpesh dëgjojmë për rëndësinë e kontrollit të pjesës për të qëndruar në krye të peshës.

Ky është çelësi për t’u siguruar që nuk hani shumë : por është gjithashtu shumë e vështirë për tu bërë, raporton The Sun.

Kjo nëse nuk keni kohë dhe përpjekje për të peshuar çdo kafshatë në peshore – të cilën, le ta pranojmë, jo shumë prej nesh e bëjnë.

Mësoni se si të ndani kontrollin me anë të syve tuaj është edhe më e lehtë dhe praktike.

Dr Carrie Ruxton, një dietologe dhe nga Shërbimi Informativ i Shtesave dhe Ushqimit , tha për The Sun: “Pjesët janë bërë më të mëdha dhe më të mëdha gjatë dy dekadave të fundit, dhe pantallonat tona janë bërë gjithnjë e më të shtrirë.

“Ne kemi humbur aftësinë për të ndarë madhësinë, sepse gjithçka rreth nesh është e paketuar më e madhe – madje edhe kokoshkat e vogla në kinema janë të mëdha.

“Janë të gjitha kaloritë në fund të ditës, dhe nëse hani shumë dhe nuk ushtroni sa duhet, atëherë do të keni një rritje të kalorive, dhe kjo çon në rritjen e peshës trupore.”

Mënyra e ndarjes së kontrollit dhe ndikimi i tij në peshë, do të jenë të ndryshme për secilin individ.

Arra: Kartë krediti ose gocë deti

Dr Carrie tha se ajo do të rekomandonte midis 30g dhe 50g arra – që është madhësia e një karte krediti ose gocë deti, ose një pakete indesh me madhësi udhëtimi.

Ajo tha: “Studimet kanë treguar edhe ata mbipeshë, një grusht arra nuk i ndalon ata të humbin peshë. Kjo ndoshta sepse ato janë të larta në proteina.

“Do të isha i kujdesshëm kur dilja dhe blija një pako – diçka si kikirikët e kripur është zakonisht rreth 100g. Shpesh nuk janë arra të pastra, do të ketë vaj dhe kripë shtesë.”

Djathë: Kuti shkrepse

Djathi është një nga ato ushqime që është tepër e vështirë për tu ulur.

Me të vërtetë ju duhet të provoni t’i përmbaheni 30 g djathë nëse keni diçka si një sanduiç me djathë ose me një sallatë.

Tridhjetë gram cheddar përmbajnë afërsisht 6.5g yndyrë të ngopur dhe NHS rekomandon jo më shumë se 30g (burra) ose 20g (gra) yndyrë të ngopur në ditë, e cila përfshin djathin.

Dr Carrie tha: “Yndyra ka dyfishin e kalorive të karbohidrateve dhe proteinave për gram ose lugë çaji. Kështu që filloni të shikoni ushqimet me yndyrë të lartë si djathi, gjalpi, mishi yndyror dhe vajrat, si dhe ushqimet diskrecionale si akullorja dhe pastat.”

Makarona: filxhan kafeje për ushqim

Shikoni në anën e pasme të një pakete makarona dhe ka të ngjarë të shihni një rekomandim për rreth 75g.

Pa dyshim që do të duket shumë më e vogël se ajo me të cilën jeni mësuar. Nëse është kështu, mbushni pjatën me perime.

Një filxhan kafeje për marrje është një mënyrë e thjeshtë për të kujtuar se sa makarona duhet të përdorni për person kur i peshoni të thata.

Dr Carrie tha se “mund të dhjamoseni në makarona”, duke shtuar: “Nëse keni arritur në fazën ku keni ngrënë me humbjen e peshës tuaj, janë gjëra si makaronat, drithërat dhe buka që po i shtojnë pak kalori. Dieta në përgjithësi. “

Mishi i kuq: Pako kartash

Mishi i kuq – si viçi, qengji dhe derri – është një burim i mirë i proteinave, vitaminave dhe mineraleve.

Por shumë prej tij, dhe mish i përpunuar si proshuta dhe proshutë, rrit rrezikun e kancerit të zorrëve.

NHS thotë se njerëzit që hanë më shumë se 90g (peshë të gatuar) mish të kuq dhe të përpunuar në ditë, ulen në 70g ose më pak. Kjo duket si madhësia e një pakete kartash.

Mash: Top tenisi

Mashi është një element kryesor i zakonshëm i dietës britanike dhe një tjetër që është e lehtë për të ngrënë.

Mundohuni ta mbani atë në madhësinë e një topi tenisi, ose pëllëmbës së dorës.

Ndërsa patatja është një perime me shumë përfitime shëndetësore, shumë karbohidrate pa shumë stërvitje mund të kontribuojnë në shtimin e yndyrës./Insajderi.com