Si ndikon ushqimi pikant në trupin tonë?

Si ndikon ushqimi pikant në trupin tonë?

Konsumimi i ushqimeve shumë pikante mund të përkeqësojë ulcerat e stomakut dhe gastritin tuaj. Ndërsa ushqimet pikante nuk shkaktojnë ulcerë, mund të rrisin ashpërsinë e simptomave në pacientët që vuajnë tashmë nga kushte të tilla.

Përveç kësaj mbi ushqimet pikante mund të shkaktojë diarre në disa pacientë duke irrituar zorrën. Ai gjithashtu ul ndjeshmërinë e sythave të shijes, kështu që nëse planifikoni të shijoni pjatat tuaja të preferuara pikante për vitet në vazhdim, më pak është më mirë, shkruan Food Ntv, transmeton Insajderi.

Konsumimi në mënyrë të vazhdueshme e ushqimit pikant, nuk është domosdoshmërisht i keq për tretjen, por dietologët thonë se kjo mund të shkaktojë simptoma tek njerëzit që refluks, sindromë të zorrës së irritueshme (IBS) dhe sëmundje inflamatore të zorrëve (IBD), etj. Thënë thjesht: ushqimet pikante nuk shkaktojnë zakonisht problem tretës, por ato mund të përkeqësojnë këto probleme.

Nutricionistët ngrenë një pikë të rëndësishme, duke na thënë se ndonjëherë nuk janë erëzat që shkaktojnë problemet e tretjes, por ushqimet e tjera që keni ngrënë në të njëjtin vakt. /Insajderi.com