Sonte dhe çdo natë tjetër flini me një jastëk mes këmbëve tuaja

Sonte dhe çdo natë tjetër flini me një jastëk mes këmbëve tuaja

Rekomandohet që një person të ketë 6-10 jastëkë për shtratin e tij për rehati, por një person mesatar zakonisht fle vetëm me 2.2 jastëkë, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Një nocion i zakonshëm është se ne kemi nevojë vetëm për jastëkë për të mbështetur kokën, por në realitet, pjesë tjera të trupit tonë kanë nevojë për suport. Fjetja me një jastëk midis këmbëve mund të ndihmojë trupin tuaj në mënyra të shumëfishta dhe t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

Vendosja e një jastëku midis këmbëve dhe ngritja e tyre ndihmon në lehtësimin e rrjedhjes së gjakut në trupin tuaj. Ai heq presionin nga venat tuaja dhe lehtëson qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar organet tuaja të funksionojnë siç duhet dhe madje rrit sistemin tuaj imunitar

Mund të ju ndihmojë gjithashtu të lehtësoni dhimbjet e venave me variçe.

Parandalon gërhitjen.

Sipas ekspertëve, gjumi në anën tuaj të majtë është pozicioni më i mirë për ju nëse vuani nga gërhitja. Por meqenëse fjetja në njërën anë mund të ushtrojë presion në shpinë dhe ijë, rekomandohet të vendosni një jastëk midis këmbëve tuaja në mënyrë që të relaksoheni.

Ndihmon në zvogëlimin e stresit në gjunjë.

Nëse dhimbja e gjurit shpesh ju mban zgjuar natën, mbase është koha të filloni të flini me një jastëk midis këmbëve tuaja. Amortizimi ju ndihmon të relaksoheni dhe mund të lehtësojë dhimbjen tuaj. Nëse flini në shpinë, vendoseni jastëkun poshtë gjunjëve, ose nëse flini në krah, provoni ta vendosni midis gjunjëve.

Ju ndihmon të ruani pozicionin e duhur të gjumit.

Pozicioni i gabuar i gjumit i bën më shumë dëm trupit tonë sesa në mund të kuptojmë dhe mund të shkaktojë dhimbje në shpinë, ijë dhe nyje.

Fjetja me një jastëk midis këmbëve tuaja zvogëlon presionin në pjesën e poshtme të shpinës dhe shpinë. Nëse flini në shpinë, mbajtja e një jastëku të vogël poshtë shtyllës kurrizore mund t’ju ndihmojë gjithashtu të mbani trupin tuaj të vendosur në një qëndrim të mirë. /Insajderi.com