Studimi: Pirja e kafesë para mëngjesit mund të rrisë rrezikun e diabetit

Studimi: Pirja e kafesë para mëngjesit mund të rrisë rrezikun e diabetit

Nëse pini kafe para mëngjesit, lexojeni me kujdes këtë. Studiuesit kanë zbuluar se pirja e kafesë së pari në mëngjes, mund të ketë një efekt negativ në kontrollin e sheqerit në gjak – një faktor rreziku për diabetin dhe sëmundjet e zemrës, njofton Insajderi.

Për studimin, botuar në revistën British Journal of Nutrition, ekipi hulumtues vështroi efektin e gjumit të thyer dhe kafen e mëngjesit nëpër një varg shënuesish të ndryshëm metabolikë.

“Rezultatet tregojnë se ndërsa një natë me gjumë të dobët ka ndikim të kufizuar në metabolizmin tonë, pirja e kafesë si një mënyrë për t’ju zgjuar nga gjumi mund të ketë një efekt negativ në kontrollin e glukozës në gjak (sheqerit)”, thanë autorët e studimit nga Universiteti Bath në Mbretërinë e Bashkuar.

Studimet e kaluara sugjerojnë që humbja e shumë orëve të gjumit gjatë një dhe / ose netëve të shumta mund të ketë efekte negative metabolike, kështu që është qetësuese të mësosh se një natë e vetme e gjumit të fragmentuar (p.sh. për shkak të pagjumësisë, shqetësimit të zhurmës ose një foshnje të re) nuk bën kanë të njëjtin efekt. Sidoqoftë, kafeja e zezë e fortë e konsumuar para mëngjesit rriti ndjeshëm reagimin e glukozës në gjak në mëngjes me rreth 50 për qind.

Ky studim i ri zbulon se pirja e kafesë si një zgjidhje për t’u kthjellur nga një natë pa gjumë mund të krijojë një tjetër problem, duke kufizuar aftësinë e trupit tuaj për të toleruar sheqerin në mëngjesin tuaj. /Insajderi.com

Burimi: Times Now