Të gjitha arsyet pse frika është e mirë për shëndetin tonë

Të gjitha arsyet pse frika është e mirë për shëndetin tonë

Për njerëzit që kanë frikë ose fobi, psikologët tani kanë një trajtim modern përveç psikoterapisë. Ata përdorin realitetin virtual për të ndihmuar njerëzit të luftojnë ankthin e tyre. Nëse keni frikë nga turmat, do të vendoseni në një situatë virtuale ku do të rrethoheni nga njerëz, dhe kjo do t’ju ndihmojë të përballeni me frikën tuaj dhe ta kapërceni atë.

Bright Side shkruan se frika jonë nuk ka gjithmonë nevojë për trajtim pasi ato në të vërtetë mund të na ndihmojnë në shumë mënyra, transmeton Insajderi.

Le të hedhim një vështrim se si një pjesë e arsyeshme e frikës mund të na ndihmojë të lulëzojmë në jetë.

Frika ju ndihmon të humbni peshë.

Përjetimi i një frike djeg më shumë kalori sesa kur nuk keni frikë nga asgjë. Ndërsa pulsi ynë fiton shpejtësi, trupi ynë përjeton një rrjedhje adrenaline. Metabolizmi ynë përshpejtohet dhe sheqeri dhe yndyra digjen gjatë procesit.

Në një studim, fiziologët në Universitetin e Westminster të Londrës zbuluan se kur njerëzit shikonin filma horror, të tillë si “The Shining” ose “The Exorcist”, ata digjnin deri në 113 kalori, e cila është e njëjta sasi që do të kishin djegur në një gjysmë ore ecje.

Frika ju jep një ndjenjë fuqizimi dhe motivimi të fortë.

Jo vetëm adrenalina çlirohet kur ndiheni të frikësuar, por edhe kimikate të tjera, të tilla si serotonina. Ndihmon trurin tuaj që të punojë në mënyrë më efikase, kështu që frika në të vërtetë është energji.

Për shembull, nëse jeni vrapues dhe ndiqni të njëjtën rrugë çdo ditë, shpejt mësoheni me të, por kur të gjeni një vend të ri ku do të trembeni pak dhe me të vërtetë duhet të përqendroheni, truri juaj do të fillojë duke punuar në maksimum. Truri ynë adhuron sfidat e reja.

Frika nxitë sistemin tuaj imunitar.

Në disa hulumtime të kryera nga Universiteti Coventry në Mbretërinë e Bashkuar, pjesëmarrësit panë një film horror.

Pastaj studiuesit morën mostra gjaku nga këta njerëz. Rezultatet treguan se një ndjenjë frike bëri që qelizat e tyre të bardha të gjakut të aktivizohen.

Këto janë lloji i qelizave që ju ndihmojnë të luftoni sëmundjet dhe të riparoni trupin tuaj. Sa më shumë qeliza të bardha të gjakut keni, aq më i fortë është sistemi juaj imunitar.

Ju jep fokus dhe përqendrim.

Të mendosh për të ardhmen ose diçka të panjohur mund të jetë e mjaftueshme për të të trembur.

Nëse ndiheni pak të shqetësuar ose të shqetësuar për këtë, së bashku me adrenalinën, e cila na mban të stresuar, lirohet një tjetër hormon i njohur si norepinefrinë, duke ju mbajtur të përqendruar në vend që ndjeni panik.

Lejon një mendim më të qartë nën stres, prandaj përdoret në shumë ilaqet kundër depresionit.

Frika na ndihmon të dalim shpejt nga telashet.

Kur kalojmë nëpër një rrugë të ndriçuar dobët natën ose dëgjojmë hapa prapa nesh, nuk kalojmë shumë kohë duke menduar për veprimet tona të ardhshme: ne fillojmë të ecim më shpejt dhe të përpiqemi të arrijmë më shpejt në destinacionin tonë të sigurt.

Frika e detyron trurin të reagojë menjëherë dhe të gjejë një zgjidhje në vend që të kalojë kohë duke hyrë në një analizë të hollësishme të një situate. /Insajderi.com