Të gjitha arsyet pse ju duhet të hani më shumë kërpudha

Të gjitha arsyet pse ju duhet të hani më shumë kërpudha

Mund të mos jenë të preferuarat e juaja, por kur kërpudhat gatuhen si duhet janë tejet të shijshme. Për më tepër, janë ushqyese dhe shumë të shëndetshme, shkruan MD Web, transmeton Insajderi.

Më poshtë ju listojmë të gjitha arsyet pse duhet të përfshini në dietën tuaj sa më shumë kërpudha:

Ato sigurojnë vitaminën D: Kërpudhat janë i vetmi artikull që prodhon vitaminën D, një lëndë ushqyese që nuk është e lehtë për tu gjetur në shumë ushqime zakonisht. Kjo sepse kërpudhat mund të bëjnë vitaminën D kur ekspozohen ndaj dritës UV.

Ato janë të pasur me selen: Kërpudhat janë një nga burimet më të pasura të selenit në korridorin e prodhimit. Ky është një mineral që punon si një antioksidant në trupin tuaj, duke mbrojtur qelizat nga lloji i dëmtimit që mund të çojë në sëmundje. Seleni gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në sistemin imunitar.

Ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës: Kërpudhat janë jashtëzakonisht të ulëta në kalori. Ka vetëm rreth 20 kalori në një porcion prej pesë kërpudhash! Megjithatë kërpudhat janë gjithashtu të kënaqshme. Në një studim të botuar në revistën Appetite, njerëzit që ndërruan kërpudhat për mish gjatë drekës ulën sasinë e kalorive dhe yndyrës që morën, por ata raportuan se ndiheshin po aq të ngopur dhe të kënaqur sa ata që hanin mish.

Ato janë një kulturë e qëndrueshme: Kërpudhat rriten në tabaka brenda dhe nuk kërkojnë rrezet e diellit, toka bujqësore ose shumë ujë. Kur i hani në vend të mishit – ose i përzieni në mënyrë që të hani më pak mish – gjithashtu ulni gjurmën e përgjithshme të karbonit në vaktet tuaja. /Insajderi.com