Të gjitha arsyet pse ju duhet të shkëmbeni sa më shumë puthje me partnerin tuaj

Të gjitha arsyet pse ju duhet të shkëmbeni sa më shumë puthje me partnerin tuaj

Ndoshta se sot është dita më romantike e vitit, Shën Valentini dhe në mendje kemi vetëm dhuratat, puthjet dhe përqafimet, e keni menduar ndonjëherë se si ndikojnë puthjet në trupin tonë?

Në të vërtetë, të puthurit është shumë fitimprurëse për shëndetin tonë dhe ju listojmë të gjitha arsyet pse ju duhet të shkëmbeni sa më shumë puthje me partnerin tuaj.

Arteriet tuaja mund të jenë më të shëndetshme.

Një studim zbuloi se njerëzit që putheshin më shpesh kishin nivele më të ulëta të kolesterolit, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi. Kur jeni duke u puthur, trupi juaj fillon të prodhojë më shumë oksitocinë. Ky hormon ndihmon në lehtësimin e stresit dhe ankthit, që mund të kontribuojë në nivele të larta të kolesterolit. Puthja mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e presionit të gjakut.

Reagimi juaj alergjik mund të bëhet më pak intensiv.

Puthja ul stresin dhe ju mbush me emocione pozitive, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e alergjive. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh që nëse partneri juaj ka ngrënë diçka ndaj të cilës jeni alergjik, mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Fytyra juaj mund të duket më e re.

Shumë muskuj të fytyrës përfshihen kur jeni duke u puthur, kështu që tonifikon fytyrën tuaj si një stërvitje e vërtetë. Në minutë, mund të digjni deri në 26 kalori. Dhe për shkak se puthja rrit rrjedhjen e gjakut në fytyrën tuaj, kjo mund të stimulojë prodhimin e kolagjenit dhe elastinës, të cilat mund të ndihmojnë që fytyra juaj të duket më e re.

Dhimbja e kokës ose ngërçet mund të lehtësohen.

Nëse keni dhimbje koke ose ngërçe menstruale, mund të jetë ide e mirë të përpiqeni të lehtësoni dhimbjen duke u puthur. Puthja zgjeron enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut, kështu që mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes.

Dhëmbët tuaj mund të bëhen më pak të ngjarë të zhvillojnë kavitete.

Puthja rrit prodhimin e pështymës, e cila mund të mbrojë dhëmbët tuaj nga bakteret e dëmshme dhe të parandalojë prishjen e dhëmbëve.

Disa ekspertë thonë gjithashtu se jonet minerale në pështymë mund të ndihmojnë edhe në riparimin e lezioneve të vogla në smaltin e dhëmbëve.

Sidoqoftë, higjiena juaj orale dhe ajo e partnerit tuaj është shumë e rëndësishme, sepse ka edhe baktere të kaviteteve që mund të transferohen kur jeni duke u puthur. /Insajderi.com