Ushqime që lehtësojnë simptomat e ciklit menstrual

Ushqime që lehtësojnë simptomat e ciklit menstrual

Ndoshta nuk e keni kuptuar, por dieta juaj gjatë asaj kohe të muajit mund të ketë një ndikim të madh në simptomat e menstruacioneve tuaja.

Kur të vijë koha e muajit, “ju me siguri mund të akordoheni në dietën tuaj për t’u siguruar që po ushqeni trupin tuaj ashtu si duhet me ushqyesit që i duhen”, tha për POPSUGAR, Elizabeth Shaw, autore e “Instant Pot Cookbook For Dummies”. Së bashku me ushtrimet e duhura dhe gjumin e duhur, përfshirja e këtyre ushqimeve në dietën tuaj çdo muaj mund të jetë bileta për menstruacione më të rehatshme.

Mish viçi

“Për shkak se trupi juaj po humbet gjak, ju doni të siguroni që merrni sasi adekuate të hekurit për të zëvendësuar humbjet tuaja”, tha Shaw. Hekuri ndihmon në bartjen e oksigjenit në gjak në të gjithë trupin tuaj.

Qumësht

Magnezi është një mineral i rëndësishëm që luan një rol kryesor në rregullimin e muskujve dhe nervave, si dhe në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Salmon

“Është e zakonshme që gjendja juaj shpirtërore të ndryshojë gjatë periodave dhe përqendrimi në përmirësimin e marrjes së omega-3, veçanërisht gjatë kësaj kohe, mund të ketë përfitime të qëndrueshme në shëndetin tuaj mendor edhe pasi të përfundojë cikli juaj”, shpjegoi Shaw.

Vezët

Së bashku me sigurimin që marrja e hekurit është në kontroll, përqendrimi te ushqimet e pasura me vitaminë B12 mund të ndihmojë në luftimin e rraskapitjes që lidhet me periodat.

Dardha

Problemet e banjës janë të zakonshme gjatë asaj kohe të muajit. Nëse shpesh ndiheni kaps gjatë periodave, dardhat përmbajnë fibra natyrale që mund të ndihmojnë çlirimin e zorrëve. Vetëm sigurohuni që të hani edhe lëkurën! /Insajderi.com