Ushqimet më të mira për personat me presion të lartë të gjakut

Ushqimet më të mira për personat me presion të lartë të gjakut

Hipertensioni, ose presioni i lartë i gjakut, është faktori më i zakonshëm i rrezikut për sëmundjet e zemrës, por që është i trajtueshëm, njofton Insajderi.

Ndjekja e një diete ushqyese, të shëndetshme për zemrën, sugjerohet për të gjithë njerëzit me presion të lartë të gjakut, duke përfshirë edhe ata që marrin ilaçe për uljen e presionit të gjakut.

Këtu janë disa nga ushqimet më të mira për presionin e lartë të gjakut:

 • Frutat agrume,
 • Salmon dhe peshq të tjerë të yndyrshëm,
 • Fara kungulli,
 • Groshë dhe lente,
 • Manaferrat,
 • Fëstëk,
 • Karrotat,
 • Selino,
 • Domatet dhe produktet e domates,
 • Brokoli,
 • Jogurti,
 • Erëzat për ushqim,
 • Panxhar, zarzavate panxhar, dhe lëng panxhar dhe
 • Spinaqi.

Së bashku me modifikimet e tjera të stilit të jetës, ndjekja e një diete të shëndetshme mund të ulë ndjeshëm nivelet e presionit të gjakut dhe të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes tuaj të zemrës.

Sipas hulumtimit, shtimi i disa ushqimeve si zarzavate me gjethe, manaferrat, fasulet, thjerrëzat, farat, peshku yndyror, agrumet dhe karotat në vaktet dhe ushqimet tuaja mund t’ju ndihmojnë të arrini dhe të ruani nivelet optimale të presionit të gjakut.

Nëse keni nivele të presionit të lartë të gjakut ose jeni duke kërkuar të mbani presionin e gjakut të shëndetshëm, shtimi i disa prej ushqimeve të renditura në këtë artikull në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë. /Insajderi.com

Burimi: Health Line