Ushqimet që duhet të mënjanoni para orës 10 të mëngjesit

Ushqimet që duhet të mënjanoni para orës 10 të mëngjesit

Shkenca dhe mëngjesi shpesh janë kontradiktore. Nga njëra anë, industria ushqimore këmbëngul se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës pavarësisht faktit që anashkalimi i tij nuk ka me të vërtetë pasoja negative.

Nga ana tjetër, një mëngjes i shëndetshëm cilësor mund të përmirësojë disponimin tuaj dhe të parandalojë depresionin. Duket se hilja është të dini se çfarë të hani dhe çfarë të mos hani për mëngjes njofton Insajderi.

Bukë të thekur me gjalpë.

6 Foods That Are Better Avoid Before 10 AM to Keep Your Body Fit

Ndryshe nga sa mendojnë shumica e njerëzve, mëngjesi nuk duhet të jetë domosdoshmërisht një vakt pa yndyrë. Truku është gjetja e llojit të duhur të yndyrës për të ngrënë në mëngjes. Gjalpi përmban yndyrë që ju ndihmon të përpunoni vitaminat, por gjithashtu përmban shumë yndyrë të ngopur të cilat mund të shkaktojnë dëme në zemrën tuaj si dhe shtim në peshë.

Në vend të kësaj: Hani bukë me gjalpë kikiriku. Një studim zbuloi se kikirikët dhe gjalpi i pastër i kikirikëve mund t’ju ndihmojnë të ndjeheni më pak të uritur gjatë ditës sepse rrit prodhimin e peptidit YY, një hormon që rregullon urinë, gjë që e bën atë një mëngjes të shkëlqyeshëm.

Jogurt me pak yndyrë.

Kosi pa yndyrë është bërë një alternativë gjerësisht e disponueshme për mëngjesin. Për fat të keq, shpesh përmban shumë sheqerna për të shtuar aromë dhe pak proteina.

Studimet kanë treguar gjithashtu se kosi me yndyrë të plotë në të vërtetë ndihmon për të humbur peshë. Konsumi i proteinave në mëngjes mund t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të uritur gjatë ditës, me të cilin është i mbushur kosi me yndyrë të plotë.

Në vend të kësaj: Zgjidhni një kos me yndyrë të plotë pa sheqer.

Lëng frutash.

6 Foods That Are Better Avoid Before 10 AM to Keep Your Body Fit

Shumica e lëngjeve të frutave përmbajnë po aq sheqer sa lëngjet me gaz, duke i bërë ato një nga zgjedhjet më të këqija për mëngjes ose konsum në përgjithësi. Ato gjithashtu nuk përmbajnë pothuajse asnjë fibër.

Mjaft interesante, kjo nuk është arsyeja pse ata janë një zëvendësim i keq i mëngjesit. Mungesa e përtypjes mund të bëjë që të ndiheni më pak të ngopur, prandaj është e rëndësishme të filloni ditën duke u përtypur, mundësisht me fruta.

Në vend të kësaj: Hani fruta të freskëta. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të aktivizuar sistemin tuaj të tretjes në mëngjes dhe për ta përgatitur atë për konsum më të lartë të kalorive në vaktet e mëvonshme. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side