Ushqimet që ju ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve

Ushqimet që ju ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve

Ngjyrosja e dhëmbëve është një dukuri e zakonshme. Ndodh kur shtresa e jashtme e dhëmbëve ose smaltit tuaj ngjyroset, shkruan Health Line, transmeton Insajderi.

Ka shumë produkte për zbardhjen e dhëmbëve në treg. Ju mund të zgjidhni nga pasta dhëmbësh, shirita ose xhel zbardhues. Dentisti juaj gjithashtu mund të ofrojë zbardhim profesional.

Por këto trajtime mund të jenë të shtrenjta. Ato gjithashtu përmbajnë kimikate, të cilat mund të jenë të ashpra për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.

Nëse dëshironi të zbardhni dhëmbët pa kimikate, duhet të kërkoni mjete më natyrale. Një mundësi është të hani ushqime që natyrshëm zbardhin dhëmbët.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet përmbajnë acid malik. Ky acid thuhet se ka veti zbardhuese, të cilat mund të ndihmojnë në zbardhimin e dhëmbëve me njolla.

Acidi malik gjithashtu mund të rrisë prodhimin e pështymës tek njerëzit me gojë të thatë. Pështyma mbron nga prishja e dhëmbëve, një shkak i zakonshëm i njollosjes, duke larë ushqimin dhe mbeturinat.

Shalqinjtë

Shalqiri ka më shumë acid malik sesa luleshtrydhet. Acidi malik mund të luajë një rol në zbardhiin e dhëmbëve tuaj dhe promovimin e prodhimit të pështymës.

 

Disa njerëz gjithashtu thonë se struktura fibroze e shalqirit pastron dhëmbët tuaj, gjë që ndihmon në heqjen e njollave. Megjithatë, nuk ka asnjë provë shkencore për të mbështetur këtë pretendim.

Qumështi

Acidi laktik në qumësht mund të zbardhojë gjithashtu smaltin tuaj. Thuhet gjithashtu se stimulon prodhimin e pështymës, e cila mund të ndihmojë në larjen e baktereve që shkaktojnë kavitetin.

Kazeina, një proteinë në qumësht, parandalon gjithashtu ngjyrosjen. Ajo ndihmon në rekrutimin e fosfateve të kalciumit për të riparuar kavitetet dhe për të parandaluar akumulimin e pllakave.

Një studim i vitit 2014 tregoi gjithashtu se kazeina lidhet me polifenolët në çaj, i cili parandalon që taninet të ngjiten në dhëmbë dhe të shkaktojnë njollosje.

Ushqime të tjera të qumështit, si djathi dhe kosi, gjithashtu përmbajnë acid laktik dhe kazeinë, dhe mund të kenë një efekt të ngjashëm. /Insajderi.com