Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në një stomak bosh

Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në një stomak bosh

Në vitin 2013, një analizë e përbashkët e 15 dietave më të njohura nga American College of Cardiology, Association Heart, and Obesity Society zbuloi se çfarë kanë të përbashkët të gjitha këto dieta. Me sa duket, të gjithë ato këshillojnë të hanë shumë perime, të shmangni sheqernat e shtuara dhe të ulin konsumin e ushqimit të përpunuar.

Megjithatë, një çështje e rëndësishme shpesh harrohet: fakti që disa ushqime, sado të shëndetshme, nuk duhet të hahen kurrë me stomak bosh, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Banane

Ngrënia e ushqimit acidik në stomak bosh mund të shkaktojë probleme në zorrë, dhe marrja e një shtese sheqeri në mëngjes mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur dhe të harxhoni energji pas disa orësh. Këto probleme mund të zgjidhen nëse përzieni banane me ushqime të tjera.

Jogurt

Pavarësisht idesë se kosi me fruta për mëngjes është i shëndetshëm dhe nxit humbjen e peshës, jo të gjithë jogurtët janë një mundësi e mirë. jogurtët e disponueshëm në treg janë plot sheqerna të shtuara, si dhe kos me yndyrë 0%. Për të kompensuar humbjen e yndyrës në jogurtët pa yndyrë, shtohet ëmbëltues artificial. Së fundmi, jo të gjithë jogurtët përmbajnë mjaft proteina. Opsioni më i sigurt do të ishte të shkonit për një kos të thjeshtë në stilin grek dhe ta ëmbëlsonit vetë me mjaltë ose fruta.

Perime të gjelbra të papërpunuara

Edhe pse perimet janë përgjithësisht të shëndetshme, ngrënia e tyre në stomak bosh mund të shkaktojë acarim tek disa njerëz, madje mund të çojë në gazra, fryrje dhe dhimbje barku. Një nga arsyet për këtë është fibra e patretshme që ka në shumicën e zarzavateve e cila duhet të shmanget veçanërisht nga njerëzit me probleme të tretjes.

Domate

Domatet janë të pasura me vitamina, me pak kalori dhe me vlera ushqyese. Sidoqoftë, ato nuk duhet të konsumohen me stomak bosh pasi mund të shkaktojnë dhimbje stomaku dhe shqetësime të përgjithshme. Ngjashëm me disa perime jeshile, domatet përmbajnë astringjentë të tretshëm, duke shkaktuar një reagim me acidin e stomakut.

Dardha

Edhe pse dardhat janë një ushqim i lehtë dhe i shëndetshëm, plot me vitamina, kalium dhe me pak kalori, këshillohet të shmangni ngrënien e dardhave për mëngjes. Dardhat përmbajnë fibra të papërpunuar të cilat mund të dëmtojnë mukozat delikate të stomakut kur hahen në stomak bosh. Shmangni veçanërisht dardhat e forta. /Insajderi.com