Vdekja e aktores së njohur: A mund të jenë fatale për jetë infeksionet e traktit urinar?

Vdekja e aktores së njohur: A mund të jenë fatale për jetë infeksionet e traktit urinar?

Infeksionet e traktit urinar shpesh shoqërohen me urinim të dhimbshëm ose ndjesi djegieje, kështu që kur partneri i aktores Tanya Roberts zbuloi se vdekja e saj pasoi në spital pas komplikimeve që buronin nga një infeksion i tillë, erdhi si një tronditje për shumë.

Por ajo nga e cila dyshohet se vuante Roberts është e ndryshme nga infeksionet e zakonshme të traktit urinar që përjetojnë deri ne 60 për qind e grave, tha një ekspert për Fox News, transmeton Insajderi.

Maria Sophocles thotë se infeksionet e traktit urinar zakonisht trajtohen lehtë dhe diagnostikohen lehtë nga mjekët për shkak të simptomave që shkakton, siç janë djegia gjatë urinimit, gjaku në urinë ose nevoja e shpeshtë për të urinuar.

Sidoqoftë, nëse infeksioni nuk trajtohet ose nuk zbulohet, infeksioni mund të ngjitet lart dhe të ndikojë në veshkat ose organet e tjera.

Nuk është e qartë nëse Roberts kishte ndonjë sëmundje ekzistuese, ose nëse ajo kishte kërkuar trajtim për një infeksion të tillë para shtrimit në spital, por Lance O’Brien tha për Fox News në fillim të kësaj jave se ajo po përjetonte komplikime nga një infeksion i traktit urinar që u përhap në veshkat e saj, mëlçia dhe fshikëza e tëmthit para se ajo të hynte në gjakun e saj.

Sophocles, i cili nuk ishte i përfshirë në trajtimin e Roberts, tha se infeksionet e traktit të sipërm urinar kanë më shumë të ngjarë të sjellin një pacient në spital dhe kur ndodh një vdekje nga këto infeksione nuk ndodhë nga një infeksion i traktit urinar i thjeshtë drejtpërdrejtë.

Pavarësisht parandalimit dhe njohjes së simptomave, në raste të rralla është e mundur që një infeksion i traktit urinar të mos zbulohet, paralajmëroi ajo. Në këto raste, nëse papritmas shihni gjak në urinë, dhe ndoshta vuani nga dhimbje të mesit ose ethe dhe dridhura, duhet të konsultoheni me një mjek, tha Sophocles. /Insajderi.com