Vendet më të mira për pushime në tetor -nëntor

Vendet më të mira për pushime në tetor -nëntor

Nëse jeni duke shkuar drejt vjeshtës ende të dëshpëruar për diell, ne kemi gjetur destinacionet më të ngrohta të pushimeve të shkurtra gjatë tetorit dhe nëntorit.

Vjeshta është një kohë e shkëlqyeshme për të nisur me pushime, me shkollat ​​e kthyera, aeroportet më pak të mbushur me njerëz dhe çmimet shumë më të volitshme.

Këto destinacione janë akoma të nxehta në tetor dhe nëntor dhe ofertat më të mira të pushimeve për secilën.

Qipro

Qiproja është një nga ishujt më jugorë në Med, kështu që është një bast mjaft i sigurt për diellin e vonë të vjeshtës.

Në tetor temperaturat mund të arrijnë një mesatare të lartë prej 26ºC, me nëntë orë të gjata me diell. Gjërat ftohen pak në Nëntor, por ato janë akoma mjaft të këndshme për të shijuar plazhin dhe darkat në afresk me lartësitë mesatare prej 23ºC, shkruan The Sun.

Greqia

Rodos, Kretë, Kos janë të gjitha opsione të mira për një pushim të nxehtë në Greqi. Rhodes ka temperatura të ngrohta prej rreth 24ºC edhe në vjeshtë, me fshatra tradicionalë, male dhe plazhe me flamur blu për t’u eksploruar.

Ishulli jugor i Kretës është një destinacion i bukur me plazhe të mrekullueshme dhe hotele ose vila për të qëndruar, me temperatura mesatare prej 25ºC.

Maltë

Një fluturim i shkurtër larg është Malta, e cila është e vendosur në Med midis Sicilisë dhe bregdetit tunizian.

Kombi ishullor dhe ishulli i tij motër Gozo janë të dy të bekuar me një klimë me diell, madje edhe në dhjetor.

Temperaturat mesatare të larta në tetor janë 25ºC dhe 21ºC në Nëntor, me shumë për vizitorët që të shohin dhe bëjnë, nga kryeqytetet e vrullshëm si Valletta deri në plazhet me rërë dhe fshatrat e mrekullueshëm të peshkimit.

Portugalia

Algarve, Madeira dhe Azoret janë tre destinacione portugeze që duhet të jenë të vendosura në listën tuaj nëse jeni pas diellit të vjeshtës.

Madeira është një ishull i vogël në listën e gjelbër që është afër Kanarieve dhe është i mrekullueshëm për banja dielli dhe është i njohur për shtigjet e tij të ecjes dhe kopshtet botanike. Një tjetër opsion ishulli janë Azoret, të famshëm për peizazhet e tij dramatike.

 

Ishujt Kanarie

Madeira është një ishull i vogël në listën e gjelbër që është afër Kanarieve dhe është i mrekullueshëm për banja dielli dhe është i njohur për shtigjet e tij të ecjes dhe kopshtet botanike. Një tjetër opsion ishulli janë Azoret, të famshëm për peizazhet e tij dramatike.

Nëse jeni pas një pushimi të shkëlqyeshëm dhe pak diell, Ishujt Kanarie janë zgjedhja jonë kryesore, veçanërisht për një festë familjare.

Tenerife, Lanzarote dhe Gran Canaria janë të gjitha opsione të shkëlqyera – dhe madje edhe në fund të nëntorit mund të prisni ditë të gjata me diell dhe temperatura 23 ° C.

Maroku

Tetori dhe Nëntori janë muaj të mrekullueshëm për të vizituar Marokun, sepse temperaturat janë shumë më të këndshme sesa gjatë verës, kur nxehtësia mund të jetë shumë.

Drejtohuni në Marrakech ose Fes ose vendpushimet bregdetare të Agadir ose Essaouira – shumica e destinacioneve janë rreth një fluturim katër orësh nga Mbretëria e Bashkuar.

Prisni temperaturat e larta prej 23 – 28 ° C, të cilat janë perfekte për të eksploruar krizat dhe rrugët piktoreske ose për t’u ndalur në një kafene në çati./Insajderi.com