Bimët shtëpiake që rrisin disponimin dhe përmisojnë shëndetin tuaj

Bimët shtëpiake që rrisin disponimin dhe përmisojnë shëndetin tuaj

Problemet me frymëmarrjen, ankthin dhe mungesa e energjisë – këto janë vetëm disa nga çështjet që zgjidhen nëse mbani disa lloje të caktuara të bimëve në ambientet e shtëpisë tuaj, njofton Insajderi.

Cilat janë ato? Ky artikull i liston më poshtë.

Jaseminë për të lehtësuar tensionin.

Jasmine: How to Grow Indoors | The Old Farmer's Almanac

Jasemini ka një erë shumë të pasur, ekzotike dhe të ngrohtë. Mund të na japë një ndjenjë të pranverës dhe të na mbushë me lumturi. Lulet e saj japin këtë erë, veçanërisht në mbrëmje dhe natën, duke mbushur vendin aromë të këndshme. Aroma e jaseminës ka veti qetësuese dhe mund të ndihmojë relaksimin e mendjes. Mund ta vendosni bimën në dhomën tuaj për të lehtësuar stresin dhe për të medituar.

Eukalipti për t’ju mbushur me energji.

How To Grow and Use the Eucalyptus Plant

Vaji i eukaliptit ka shumë përfitime. Për shembull, thithja e avullit të vajit të tij thelbësor mund të mbështesë sistemin e frymëmarrjes, të lehtësojë një kollë dhe të nxjerrë mukozën nga gjoksi i dikujt. Kur rritet, si bimë, eukalipti ka një aromë të këndshme mente, pishe me nota të vogla mjalti. Era e pemës, si dhe vaji i saj, është në gjendje të stimulojë trurin dhe të përmirësojë energjinë tuaj.

Mentja për sistemin tuaj të tretjes.

How to grow mint indoors - Herbs at Home

Kjo bimë e vogël me një erë të këndshme mund të përdoret për të zvogëluar fryrjen, gazrat dhe probleme të tjera që mund të ndodhin pasi të keni ngrënë një vakt. Një tjetër përdorim interesant i çajit të mentës është lehtësimi i dhimbjeve të kokës. Ju mund t’i bëni vetes një çaj të nxehtë me gjethet e tij dhe ta shijoni pas vaktit tuaj.

Trëndafila për të ngritur disponimin tuaj.

Care Tips for Fabulous Miniature Roses | My Garden Life

Kjo lule ia vlen të bësh një vend në shtëpinë tënde, dhe jo vetëm për shkak të pamjes së saj romantike. Era e saj ëndërrimtare ka efekte anti-depresive dhe mund të përdoret për të ngritur disponimin e dikujt. Interesante, trëndafilat që kanë ngjyra të errëta kanë një aromë më të mirë. Gjithashtu, sipas një studimi, nëse flini në një dhomë të mbushur me aromën e trëndafilave, kjo mund të përmirësojë kujtesën tuaj.

Majdanoz për shëndet më të mirë në përgjithësi.

Majdanoz i freskët në vazo, si ta mbillni në ballkonin tuaj | aktuale.mk

Kjo barishte e ndritshme është e mbushur me lëndë ushqyese të rëndësishme. Njëra prej tyre është vitamina K, e cila është e rëndësishme për kockat e forta. Është gjithashtu e pasur me antioksidantë si vitamina C, flavonoide dhe elementë të tjerë, të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e shëndetit tonë. Përveç kësaj, ai përmban karotenoide si luteina dhe zeaksantina që mbështesin shëndetin e syve. Ju mund të kultivoni majdanoz në kuzhinën tuaj dhe ta shtoni atë në sallatat tuaja.

Aloe vera për të ndihmuar lëkurën tuaj

Aloe Vera: How to Care for Aloe Vera Plants | The Old Farmer's Almanac

Gjethet e kësaj bime mund të jenë të dobishme për ju në shumë mënyra. Xheli i sajmund të shërojë djegiet falë efekteve të tij qetësuese dhe hidratuese dhe mund të ndihmojë në zvogëlimin e problemeve me stomakun, siç janë sindroma e zorrës së irrituar ose dhimbja e barkut të poshtëm.

Kopra për të mbështetur funksionin e trurit dhe sistemin nervor.

12 Easy Herbs to Grow on Your Windowsill | Easy herbs to grow, Growing herbs indoors, How to grow dill

Një bar tjetër i dobishëm për t’u mbjellë është kopra, pasi përmban gjithashtu shumë elementë thelbësorë. Është e pasur me vitaminë A e cila është e rëndësishme për zhvillimin tuaj, sistemin imunitar dhe shikimin tuaj. Një tjetër mineral thelbësor që përmban kopra është magnezi, i cili rrit funksionimin e trurit, sistemin nervor dhe metabolizmin e sheqerit dhe yndyrës.

Borziloku për vetitë e tij anti-inflamatore.

Pse duhet të rrisni një borzilok në shtëpi? - Telegrafi

Përveç që ka një shije të mirë, kjo barishte ka shumë veti shëndetësore gjithashtu. Së pari, mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit brenda pasazheve të hundës. Përmban gjithashtu elementë të dobishëm si kalciumi, vitamina K dhe antioksidantë të rëndësishëm. /Insajderi.com

E rekomanduar: 5 arsye përse aloe vera është dhurata më e bukur e natyrës për flokët dhe lëkurën tuaj

Burimi: Bright Side