Disa mënyra natyrale për të zvogëluar simptomat e menopauzës

Disa mënyra natyrale për të zvogëluar simptomat e menopauzës

Menopauza fillon në fund të viteve 40 ose në fillim të viteve 50 për shumicën e grave. Zakonisht zgjat disa vjet.

Gjatë kësaj kohe, të paktën dy të tretat e grave përjetojnë simptoma të menopauzës.

Këto përfshijnë ndezje të nxehtë, djersitje gjatë natës, ndryshime të humorit, nervozizëm dhe lodhje .

Për më tepër, gratë në menopauzë kanë një rrezik më të lartë të disa sëmundjeve, përfshirë osteoporozën, mbipesha, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Por ka disa mënyra, krejtësisht natyrale ku mund të gjeni pak lehtësim nga këto simptoma.

  1. Hani ushqime të pasura me kalcium dhe vitaminë D
  2. Arrini dhe mbani një peshë të shëndetshme
  3. Hani shumë fruta dhe perime
  4. Ushtroni rregullisht
  5. Pini shumë ujë
  6. Ulni konsumimin e sheqerit të rafinuar dhe ushqimeve të proceduara
  7. Hani të gjitha vaktet e ushqimit
  8. Hani ushqime të pasura me proteina ( që përfshijnë mishin, peshkun, vezët, bishtajoret, arrat dhe qumështin). /Insajderi.com

Burimi: Healthy Lifestyle