Doni flokë bionde pa përdorur dekolorues? Merrni në plazh vetëm 1 limon dhe ngjyra do të ndryshojë brenda ditës

Doni flokë bionde pa përdorur dekolorues? Merrni në plazh vetëm 1 limon dhe ngjyra do të ndryshojë brenda ditës

Limoni i përket grupit të agrumeve, në të cilat përfshihen portokalli, mandarina, qitro etj. Ai është i lirë, i disponueshëm dhe i gjithanshëm.

Ky frut i verdhë përmban jo vetëm vitaminë C, por edhe vitamina të tjera (vitaminë B riboflavin), dhe minerale të tilla si kalium, kalcium, fosfor, magnez. Përbërja e limonit përfshin proteina dhe karbohidrate.

Lëvorja e limonit është shumë e dobishme, sepse është e pasur me vitaminë P. Lëvorja e limonit përmban vajra esencialë që janë të dobishëm për: normalizimin e presionit të gjakut, uljen e niveleve të kolesterolit, parandalimin e aterosklerozës, forcimin e sistemit imunitar, dhimbjen e kokës, të përzier, lodhjen, etj. përmirësimi i kujtesës dhe përqendrimi.

Por tani duhet të dini që mund tapërdorni limonin dhe për të hapur ngjyrën e flokëve tuaj. Nëse jeni bionde mund të bëni disa fije të holla akoma më të hapura.Për ta bërë këtë, kulloni lëngun e gjysmë limoni në flokët tuaj dhe qëndroni për gati 1 orë në dielli. Pasi t’i lani flokët, do të duken më e pastër, më e freskët dhe më të ndritshëm

Disa nga avantazhet e limonëve:

Kur keni dhimbje koke, shtrydhni limon në kafenë tuaj.

Përdorni lëng të freskët limoni për të lehtësuar dhimbjen kur ju pickojnë bletët.

Limoni ndalon gjakderdhjen dhe mund të përdoret si një antiseptik natyral për plagët tuaja.

Limoni i përzier me vaj ulliri ju ndihmon në luftimin e gurëve të tëmthit.

Disa pohojnë se marrja e rregullt e limonit të freskët mund të jetë e dobishme kundër gurëve në veshka.

Limoni ndihmon për të luftuar puçrrat. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, lyeni fytyrën me lëng limoni dy herë në ditë. Lëreni për 5 minuta dhe më pas lajeni.