Kujdesi për dhëmbët, si ta ruani smaltin?

Kujdesi për dhëmbët, si ta ruani smaltin?

Ka shumë faktorë që ndikojnë në veshjen e dhëmbëve. Ndër ta janë edhe pijet dhe ushqimet acide. Të mbrohesh është e lehtë, por duhet të mendoni për të në kohë.

Për shembull, pasi pini diçka “erozive” është mirë të prisni gjysmë ore para se të përdorni furçën e dhëmbëve. E keni menduar ndonjëherë se edhe frutat dhe perimet gjithashtu mund t’iu “bëjnë keq”?

Megjithatë, është kështu, sepse nëse ata janë shumë acide dhe nëse hahen në sasi të mëdha, për shembull nëse ndiqni një dietë vegane ose vegjetariane, ata mund të ndikojnë në smaltin e dhëmbëve, duke rrezikuar stabilitetin dhe duke i hapur rrugën kariesit.

Shumë pak njerëz janë të vetëdijshëm për këtë: kjo nënvizohet nga të dhënat që do të prezantohen në Torino gjatë kongresit të Akademisë Italiane të Stomatologjisë Konservatore dhe Restauruese (AIC), sipas të cilave buzëqeshja e katër prej dhjetë njerëzve ka “humbur smaltin” për shkak të një diete shumë të pasur me pije dhe ushqime acide, por duke pasur parasysh që një në dhjetë italianë e di se një limonadë ose një centrifugë perimesh mund të dëmtojnë dhëmbët.

Reduktoni konsumimin e ushqimeve acide

Erozioni i smaltit është një problem pak i njohur, por i përhapur në çdo moshë: sipas disa vlerësimeve, rreth 70 për qind e fëmijëve nën moshën 11 vjeç ende nuk kanë dhëmbët e qumështit, ndërsa në adoleshencë me dhëmbët e përfunduar, prevalenca bie rreth 30 për qind, por gjatë jetës sulmi i vazhdueshëm dhe i drejtpërdrejtë i acideve nuk bën asnjë zbritje për askënd mesatarisht 40 për qind e popullsisë ka shenja smalti në këtë nivel. Faji është shpesh i zakoneve të këqija si, për shembull, një dietë e pasur me acide që sulmojnë pjesën e jashtme të mineralizuar të dhëmbit që e dobëson atë, në fakt pothuajse “shkrirja” e smaltit: agrumet, domatet, turshitë, pijet me gaz janë disa nga ushqimet kritike, por, siç tregohet nga një sondazh i AIC në një kampion përfaqësues të popullsisë italiane, shumë prej tyre ua atribuojnë erozionin dentar sheqernave ose ushqimeve që janë shumë të nxehta ose shumë të ftohta, ndërsa vetëm një në katër e konsideron të përshtatshme për të reduktuar konsumin e ushqimeve acidike për të shpëtuar buzëqeshjen.

Mjafton të përdorni një pipë

“Acidet mund të gjenden në zgavrën e gojës për shkak të çrregullimeve të tretjes, si refluksi gastroezofageal ose çrregullimeve të ngrënies, por më shpesh ato janë për shkak të konsumit të shpeshtë të ushqimeve dhe pijeve shumë acide, si pijet energjetike, pijet e gazuara dhe lëngjet e agrumeve, – thotë Lorenzo Breschi, president i AIC dhe profesor i sëmundjeve odontostomatologjike në Universitetin e Bolonjës. – Nëse këto pije janë duke u shijuar gjatë pa i lënë kohë pështymës për të rivendosur pH oral në një nivel “të sigurt” mund të dëmtojnë smaltin, por antidoti ekziston: për të pirë pa rrezik një ekstrakt që përmban agrume, fruta ose perime acide mund të përdorni një pipë, kështu që kontakti me dhëmbët është minimal”. Nxitja e pranisë së pështymës në zgavrën e gojës është e rëndësishme sepse, përveç raportimit të pH në standard pas konsumimit të produkteve të acidit, lëngu gjithashtu ndihmon për të larë vetë acidet: kjo është arsyeja pse të pish shumë ujë është shumë e dobishme për të hidratuar gojën dhe ndihmon në hollimin e aciditetit në gojë dhe në dhëmbë.

Dieta shumë të pasura me perime acidike

“Kështu edhe çamçakëzët, të cilët rrisin deri në dhjetë herë prodhimin e pështymës, nuk e rrisin rrezikun e erozionit dentar, për aq kohë sa janë pa sheqer ose xylitol, sepse përndryshe rrezikoheni nga kariesi nga sheqernat e tepërt, – vazhdon Breschi. – Ndërkohë janë substanciale, por pak të njohura rreziqet e dietave shumë të pasura me acide bimore (për shembull domate, speca, patëllxhanë, etj): më mirë të zgjidhni perime me më pak acid si selino, brokoli, perimet me gjethe, që gjithashtu ndihmojnë për të ‘pastruar’ dhëmbët gjatë përtypjes”.

Larja e dhëmbëve në mënyrën e duhur gjithashtu ndihmon për të shmangur problemet e smaltit: në mënyrë që të mos e dëmtoni atë, pasi keni ngrënë ushqime acide, prisni gjysmë orë para se të përdorni furçën e dhëmbëve. “Për fat të keq, hetimi ynë ka treguar se dy italianë nga tre nuk e njohin atë: larja e dhëmbëve menjëherë është keq, sepse në minutat e para smalti është ‘i butë’ për shkak të pranisë së acideve dhe pastrimi i saj mund të çojë në agresion më të madh mekanik. Gjithashtu edhe duke përdorur pastë dhëmbësh fluoride është e dobishme për inkurajimin e reminalizimit, – vëren dentisti. – Dieta e duhur dhe higjiena e mirë e gojës janë të domosdoshme sidomos te fëmijët dhe adoleshentët, ndër të cilët prevalenca e erozionit të smaltit rritet për shkak të përdorimit të gjerë të lëngjeve të frutave dhe pijeve të gazuara”.

Rritja e rrezikut të kariesit

Të kesh një smalt të brishtë do të thotë të ekspozohesh ndaj një rreziku më të madh të kariesit.

“Dëmtimi është i pakthyeshëm dhe restaurimi i dhëmbëve të dëmtuara nga erozioni shpesh përfshin trajtime të gjata dhe komplekse, prandaj shenjat e dobësimit duhet të njihen sa më parë, – paralajmëron Breschi. – Një zverdhje e dhëmbëve, për shembull, është një tregues i humbjes së smaltit sepse dentina poshtë është më e verdhë. Veshja e tepërt ose margjina e dhëmbëve të ngushtë janë kambanat e tjera të alarmit që duhen marrë në konsideratë”. Pak njerëz bëjnë, madje edhe më pak shqetësohen për pasojat e mundshme: në fakt, anketa e AIC tregon se vetëm një në dy, kur e kuptojnë se kanë dhëmbë shumë të veshur, i drejtohen dentistit.

Shumica shkojnë atje, vetëm nëse estetika e buzëqeshjes është e kompromentuar ose nëse simptomat bëhen shumë të bezdisshme, për shembull në rastin e mbindjeshmërisë shumë të dukshme të dhëmbëve.

A flini me gojën hapur?

Tek ata që gërhasin ose hapin gojën pH brenda gojës bie dhe gjatë kohës mundësia e kariesit rritet.

Rreziku është i lartë sidomos tek ato që vuajnë nga apnea obstruktive e natës dhe te fëmijët: 15% e fëmijëve në fakt marrin frymë për pjesën më të madhe të natës me gojë hapur për ftohje dhe alergji. “Kur ajri kalon përmes gojës, mukoza e gojës “thahet” dhe shtresa e hollë mbrojtëse e pështymës që mbulon ato avullon, – shpjegon Lorenzo Breschi. – Rrjedha e rregullt e pështymës, në sajë të enzimave antibakteriale, antitrupave dhe kripërave minerale siguron pastrim të mirë të sipërfaqeve të dhëmbëve, bilancin e pH dhe remineralizimin e smaltit përveç kësaj ai kontraston bakteret që prodhojnë acidet: thatësia orale kontribuon në rritjen e niveleve të aciditetit dhe ndryshon florën bakteriale, duke favorizuar përveç kariesit edhe shfaqjen e acarimeve, stomatitit, ulçerave dhe inflamacioneve të dhëmbëve”.

Rezultati?

Tek ata me çrregullime të frymëmarrjes, rreziku i kariesit është 37% më i lartë se ata që nuk e kanë dhe gjasat janë më të larta se normale edhe në dhëmbët e qumështit. Së fundi, klori i ujit në pishina është konsideruar prej kohësh një shkak i mundshëm i erozionit të smaltit, por të dhënat e fundit e përjashtojnë atë, shpjegon Lorenzo Breschi: “Ai mund të bëhet i dëmshëm për dhëmbët vetëm nëse notoni katër, pesë herë në javë për të paktën dy orë. Përjashtohen edhe cigaret elektronike, të cilat nuk duket se paraqesin rrezik për smaltin dentar”.