Lëngu i shegës numëron një sërë përfitimesh shëndetësore

Lëngu i shegës numëron një sërë përfitimesh shëndetësore

Lëngu i freskët nuk ka pse të jetë jeshil ose plot spinaq për të qenë i shëndetshëm. Lëngu i shegës përmban më shumë se 100 fitokemikale. Fruti i shegës është përdorur për mijëra vjet si ilaç, njofton Insajderi.

Sot, lëngu i shegës po studiohet për përfitimet e tij të shumta shëndetësore. Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit, mbështetjen e imunitetit dhe pjellorinë.

Përmban antioksidantë

Farat e shegës marrin ngjyrimin e tyre të kuqe të ndezur nga polifenolet. Këto kimikate janë antioksidantë të fuqishëm.

Lëngu i shegës përmban nivele më të larta të antioksidantëve sesa shumica e lëngjeve të tjerë të frutave. Ai gjithashtu ka tre herë më shumë antioksidant sesa vera e kuqe dhe çaji jeshil. Antioksidantët në lëng shege mund të ndihmojnë në largimin e radikalëve të lirë, të mbrojnë qelizat nga dëmtimet dhe të zvogëlojnë inflamacionin.

Përmban vitaminë C

Lëngu i një shege të vetme ka më shumë se 40 përqind të kërkesës suaj të përditshme për vitaminë C. Vitamina C mund të prishet kur pasterizohet, kështu bëni në shtëpi lëng shege për të marrë sa më shumë lëndë ushqyese.

Parandalimi i kancerit

Lëngu i shegës së fundmi bëri një spërkatje kur studiuesit zbuluan se mund të ndihmojë në ndalimin e rritjes së qelizave të kancerit të prostatës. Pavarësisht studimeve të shumta mbi efektet e lëngut në kancerin e prostatës, rezultatet janë ende preliminare.

Ndërsa nuk ka pasur studime afatgjata me njerëzit që vërtetojnë se lëngu i shegës parandalon kancerin ose zvogëlon rrezikun, por duke e shtuar atë në dietën tuaj sigurisht që nuk mund të ju dëmtojë. Deri më tani ka pasur rezultate inkurajuese në studime, dhe tani bëhen studime më të mëdha.

Mbrojtja nga sëmundja e Alzheimerit

Antioksidantët në lëng dhe përqendrimi i tyre i lartë besohet se ngadalësojnë përparimin e sëmundjes Alzheimer dhe mbrojnë kujtesën.

Ndihmon tretjen

Lëngu i shegës mund të zvogëlojë inflamacionin në zorrë dhe të përmirësojë tretjen. Mund të jetë e dobishme për njerëzit me sëmundjen e Crohn, kolit ulcerativ dhe sëmundje të tjera inflamatore të zorrëve.

Lehtëson artritin

Flavonolet në lëng shege mund të ndihmojnë në bllokimin e inflamacionit që kontribuon në osteoartritin dhe dëmtimin e kërcit. Lëngu aktualisht po studiohet për efektet e tij të mundshme në osteoporozën, artritin reumatoid dhe llojet e tjera të artritit dhe inflamacionit të nyjeve. /Insajderi.com

Burimi: Medical News Today