Nobeli nderoi mbështetësin e Millosheviqit – kundër del edhe shkrimtari me famë botërore

Nobeli nderoi mbështetësin e Millosheviqit – kundër del edhe shkrimtari me famë botërore

Gjatë ditës ka pasur shumë reagime lidhur me fituesin e çmimit Nobel për Letërsi, e ndër ta është edhe ambasadorja kosovare në Amerikë, Vlora Çitaku, e cila e konsideron të papranueshme që ky çmim t’i jepet Peter Handkes, një shkrimtari që adhuronte Sllobodan Millosheviqin.

Çitaku ka pasur edhe disa replika me shkrimtarin Selman Rushdie, i cili është pajtuar me atë që kishte thënë ambasadorja për Handken.

“I dashur Salman, besoj që e ke lexuar lajmin për laureatin e fundit të çmimit Nobel për letërsi. Jam e shokuar. Është goditje në fytyrë për të gjitha viktimat e regjimit të Millosheviqit”, ka shkruar Çitaku, transmeton Gazeta Express.

Ndërkaq shkrimtari britaniko-indian me famë botërore thotë se ka shkruar për ideologjinë e Handkes njëzet vjet më parë dhe se pajtohet me atë që dhënia e çmimit Nobel është ofendim për viktimat e Millosheviqit.

“Kam shkruar për ideologjitë e Handkes 20 vjet më parë. Pajtohem me ty”, ka shkruar shkrimtari Rushdie”.

Çmimin Nobel për Letërsi sivjet e ka fituar Peter Handke, shkrimtari që admironte liderin kriminel të Serbisë, Slobodan Millosheviq dhe se mohonte masakrat e kryera nga regjimi serb si ajo e Srebrenicës.

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

insajderi.com